ЗДРАСТИ! НАЙ-ПОСЛЕ ПРИЗНАХА, ЧЕ РАЗШИРЯВАНЕТО НА НАТО Е ПРИЧИНА ЗА ВОЙНАТА В УКРАЙНА

https://svobodnoslovo.eu/index.php/svyat/zdrasti-nay-posle-priznaha-che-razshiryavaneto-na-nato-e-prichina-za-voynata-v-ukrayna/163188 SvobodnoSlovo.eu
ЗДРАСТИ! НАЙ-ПОСЛЕ ПРИЗНАХА, ЧЕ РАЗШИРЯВАНЕТО НА НАТО Е ПРИЧИНА ЗА ВОЙНАТА В УКРАЙНА

„Ню Йорк Таймс“: За Москва разширяването на НАТО е пряка заплаха, особено с оглед на Украйна

Според анализ на The New York Times, от гледна точка на руските власти, засилването на отбранителните позиции е неизбежно в отговор на разширяването на НАТО – тема, която отдавна предизвиква тревога в Кремъл. Балтийските държави бяха първите бивши съветски републики, които се присъединиха към алианса, с което НАТО се приближи опасно близо до руските граници. Перспективата Украйна – най-голямата от бившите съветски републики – също да се присъедини, се възприема като толкова сериозна заплаха, че това според мнозина е сред основните фактори, довели до избухването на най-мащабния военен конфликт в Европа от десетилетия насам.

Паметната грама "Nyet means nyet"

Тази руска чувствителност не е нова. През 2008 г. американският дипломат Уилям Бърнс – по-късно директор на ЦРУ, тогава посланик в Москва – изпраща дипломатическа грама до Вашингтон, която по-късно излиза чрез WikiLeaks под заглавието "Nyet means nyet" („Не означава не“). В нея Бърнс предупреждава, че евентуалното членство на Украйна в НАТО се възприема в Русия като екзистенциална заплаха – не само за режима, но и за широк кръг руски обществени и политически среди, включително либерали и националисти.

Според Бърнс, подобно развитие почти сигурно ще предизвика военна реакция от страна на Москва.

Въпреки предупрежденията, курсът продължи

Въпреки ясно заявените опасения от руската страна, Западът не се отказа от идеята за разширяване на НАТО на изток. Още същата година – 2008 – на срещата на върха в Букурещ, НАТО официално обявява, че Украйна и Грузия ще станат членове на Алианса, макар и без фиксиран график. Това решение е възприето в Москва като стратегическа провокация.

 

Днес, в ретроспекция, предупреждението на Бърнс звучи като ясно предсказание за бъдещата конфронтация. Въпросът дали САЩ и НАТО е трябвало да се съобразят с руските „червени линии“, или е било необходимо да защитят принципа на суверенитета на всяка държава, остава обект на остър международен спор.

Източник: afera.bg

1 Коментара

Kiko

5 hours before

А бе, нещата са спорни и доста относителни, Всеки мери по своя си аршин... Но погледнато конкретно, руснаците са подходили Доста наивно при цялата история с края на Съюза Не може градиш сериозно договори на устни приказки И общи обещания, а те точно това са направили. Сега много хора искат изкарат Белязания глупак, Но не ми звучи сериозно като идея. Всичкото е било замислено според интересите На руския елит но са се прецакали както винаги. Надценили са себе си и са подценили Запада. На руския елит, но сметките им са излезли грешни. Надценили са себе си и са подценили Запада

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.