Мисъл от вчера на един мой добър познат, за когото разказвах веднъж тук. Той работи в административния отдел по снабдяването в държавна институция. Бе ми споделил за безкрайните банкети, софри, коктейли, соарета, пийвания и хапвания за държавна сметка, които се вихрят в местоработата му. Постоянно и непрекъснато. През целия си близо 60-годишен живот като снабдител не е виждал подобно нещо.
Честно да си призная, по време на моето битие на политик, аз винаги се шокирах какъв апетит се отваря на хората край шведската маса! Някои имат второ дихание, други - втора младост, а край шведската маса мнозина започват да имат втори апетит. И понеже където е НАТО, където е ЕС, там винаги има пищни коктейли с много храна и много питиета, в определени моменти тогава се прокрадваше у мен подозрението, че евроатлантическото и европейското устремление на политиците ни е продиктувано именно от съблазните и изкушенията на шведските маси в НАТО и ЕС."Българска маса - вземаш, колкото можеш да изядеш. Шведска маса - изяждаш, колкото можеш да вземеш."