ТУРИСТИЧЕСКА ДЕСТИНАЦИЯ ЛИ?
България – страна на туризма!
Тинтири-минтири, както казваше един бивш премиер.
Дъщеря ми, когато си идва от Лондон у нас, често пъти води свои приятели да им покаже България.
Този път беше само за три дни – от петък вечерта до днес (вторник) сутринта.
Равносметката: Националният исторически музей не работеше в неделя.
Защо?
- Неизвестно.
Нито имаше предварително съобщение на сайта, нито дори на касата на музея в резиденция „Бояна”. Досега това се е случвало на няколко пъти при нейни посещения у нас.
Пожелаха да се качат на Витоша. С лифт. Но както знаете, нито един лифт вече не работи.
Античният театър в Пловдив беше затворен за посещения в понеделник след 12 часа. Но за разлика от София поне имаше съобщение на сайта.
Етнографският музей там също не работеше. „Мероприятие” е съобщението. Половината от възрожденските къщи бяха затворени за посещения.
За капак общото впечатление като цяло е, че Старият град е цялостно занемарен и атмосферата му, така да се каже, е тежко замърсена.
И според мен е така. Вече ме хваща яд за онова, което направих при комунизма.
Тогава написах, че обещанията на Тодор Живков за Пловдив не са спазени (и успях да го публикувам в централния партиен вестник с голяма снимка от митинга на Централния площад, на който държавният и партиен вожд е обещавал). Скандалът освен за мен обаче имаше и последствия за града.
В резултат на публикацията например в областта на културата Пловдив получи своята сграда на театъра, цялостно се възроди и реставрира Старият град, забрани се каквото и да е строителство, несъобразено с възрожденската атмосфера в този архитектурен резерват, интензифицираха се разкопките на Епископската базилика, разкрита беше Малката базилика, Античният театър беше открит за посещения и се превърна в сцена за постановки и др.
В Долината на розите възможността турист да участва в розобер е илюзорна, а да го види на живо - само по време на Празника на розата (сега са дните 1 и 2 юни). Но все пак розоберът не трае само 2 дни. Тази година например прибирането на розите започна от началото на месеца и реално кампанията привърши някъде на 26-27 май.
Туризмът не е само хотели, заведения, дискотеки, пясък. Темата за тяхното качество у нас е достатъчно дискутирана, за да я дъвчем наново.
КЪДЕ СМЕ В ТУРИСТИЧЕСКИЯ ИНДЕКС
Какво е туризма, се вижда от индекса за пътуванията и туризма на Световния икономически форум, който беше публикуван днес.
България е класирана на 40-то място в света от 119 държави. Бях потресен от жалките оценки за природните и историческо-културни дадености на България (а и не само за нашата страна). Обяснението е дадено в методологията на индекса „до известна степен тези колони отразяват как се насърчават природните, културните, историческите ресурси, а не реално съществуващото наследство на дадена страна в тези области.” И затова една скромна по такива ресурси Дания е сложила чрез насърчаването в джоба си балканските държави.
А какво е насърчаването у нас, го прочетохте в горните редове. Например колко от вас знаят, че единствената горичка от секвои в Европа е у нас - в Сандански? Колко от вас знаят, че градският парк там е вторият по големина в страната (след Варненската морска градина) и че в него има дори гинко билоба. А иначе в София си имаме ботанически парк и развъдник (до Околовръстното), но те не са за посетители и туристи.
Колко от вас знаят, че в ботаническата градина в Балчик с колекцията от кактуси и сукуленти е сред най-богатите в Европа (втора в Европа след тази в Монако и съдържа около 4 000 вида, може и да са повече)
Обаче нейният пазител и творец Галин Радков, който в тази област го признават и уважават като първостепенен специалист в света, през 2018 безпощадно беше дисциплинарно уволнен - незаконно, щом повдигна проблемът за далаверите с тази градина. Години бяха необходими, за да бъде възстановен на работа. (моя бел.: след уволнението резиденция Евсиноград временно го взе на работа, за да създаде и там колекция за управляващите, които иначе не си помръднаха и пръста за него и плода на неговия труд) Маса усилия бяха необходими, вкл. и в задкулисията на съда, за да бъде защитен този човек и уникалната колекция, която без него щеше да погине.
И т.н., и т.н.
Класирането за туризъм в индекса в първата десетка по ред е: САЩ, Испания, Япония, Франция, Австралия, Германия, Великобритания, Китай, Италия, Швейцария.
Ето и някои констатации от доклада за индекса!
(цитати)
„От 30-те най-добри резултати по TTDI през 2024 г. 26 са с високи доходи, 19 са базирани в Европа, седем са в Азиатско-тихоокеанския регион, трима са в Америка и един е в региона на Близкия изток и Северна Африка (MENA). Най-високо класираните икономики в изданието TTDI за 2024 г. са тези на Съединените щати, Испания, Япония, Франция, Австралия, Германия, Обединеното кралство, Китай, Италия и Швейцария. Благодарение на типичните предимства, вариращи от благоприятна бизнес среда и отворени политики за пътуване до добре развита транспортна, туристическа и ИКТ инфраструктура и природни, културни и неразвлекателни атракции, 30-те най-добри TTDI носители на резултати представляват над 75% от БВП на T&T индустрията през 2022 г. и 70% от растежа на БВП между 2020 г. и 2022 г.”
„Особено природните и културните активи предлагат на развиващите се икономики възможност за водено от туризма икономическо развитие . Разпределението на природните и културните ресурси е по-слабо свързано с нивото на доходите в страната, отколкото други фактори, затова много развиващи се икономики със силно портфолио от природни и културни ресурси са в състояние да създадат процъфтяващи туристически сектори”.
И една моя бележка, която няма да видите никъде по каквито и да е индекси и анализи. Над половината от приходите в световния туризъм идват от хората с доходи над 150 000 долара годишно. Но за да си харчат парите в твоята държава, се иска нещо съвсем различно от онова, което е България.
Мутренската ориентация към алкохолен и наркотуризъм, към най-примитивно (и относително евтино пребиваване у нас за чужденците) беше гибелна за бранша и това вече отчетливо се вижда в България. .
*** бележка: в София бих откроил само две заведения, които защитават изцяло реномето цени/качество за услугата, която предлагат на туристите. Едното наистина е скъпо, но си заслужава всяка стотинка – ресторант „Николас” до градинката на ул. „Солунска”. Другото е по-народно, но също е уникално - „Воденицата” на Витоша. В Пловдив – нито едно. По Черноморието ни не идват скъпарски туристи и затова няма да правя класации.
Григор Лилов
ввввиви
5 months before
Музеите работят в събота и неделя, и почиват в понеделник. Това би трябвало да се знае предварително, а не да се критикува необосновано. НИВ беше отворен през всичките празнични дни и явно сега компенсират с почивен ден служителите. Пловдив е красив град, посещаван от хиляди чужди туристи. На който не му харесва, си е негова работа...
Коментирай