В НАВЕЧЕРИЕТО НА 24 МАЙ – НЕЩО ИНТЕРЕСНО ЗА ДРЕВНАТА НИ ПИСМЕНОСТ

https://svobodnoslovo.eu/komentar/v-navecherieto-na-24-may-neshto-interesno-za-drevnata-ni-pismenost/163245 SvobodnoSlovo.eu
В НАВЕЧЕРИЕТО НА 24 МАЙ – НЕЩО ИНТЕРЕСНО ЗА ДРЕВНАТА НИ ПИСМЕНОСТ

 

Понеже дадох обещание да почивам повече, не съм правил ново видео за нашите древни азбуки. Възнамерявах да направя клип, в който да представя доказателства за това, че прототипът на глаголицата е много по-древен от този на кирилицата. Това става ясно от акрофонията на буквите. Акрофония означава буквално “скрит звук”, в смисъл на това, че буквите носят стойност на предмета, на който са базирани. 

Например, в така наречената финикийска, или както е по-правилно трако-пеласгийска азбука, прототипът на буквата Н е човешки крак. С течение на времето фигурата е опростена и мнозина забравят нейното значение. В ново време пък на никого не е хрумнало да търси връзка между древната буква Н и старобългарската дума НОГА – крак.

Друг пример може да се даде с акрофонията на древната трако-пеласгийска буква Г, нейната основа се явява атрибута ГЕГА, и макар формата на буквата да не е претърпяла особено голяма промяна, никой не търси връзка с нашата дума ГЕГА.

Понеже акрофонията на глаголическата буква А е базирана на стилизирана човешка фигура, а такива фигури в древните писмености обозначават понятието АЗ, можем да отсъдим, че кирилицата е възникнала доста по-късно, защото нейната акрофония е обяснима с уред направен от рог на елен, сърна. Обяснението идва от старобългарската дума альнии – кошута, сърна, но името на кирилическата бува не е альнии, или алне-сърне, а АЗ. 

Това показва, че създателите на кирилицата, макар да са направили реформи, все още пазят спомена за имената на древните букви и уважават това знание.

Този видео клип ще даде подготовка на тези, които след време ще гледат видеото за акрофонията на нашите писмености. 

Sparotok

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.