**** Всъщност бяха свидетели на пиеса с разпределени роли
Явният лобизъм бяха поправките в Закона за приватизационен и следприватизационен контрол, с който родният олигарх Домусчиев щеше да отърве плащането от джоба си на едни 58 млн. лв. неустойки.
Всъщност станахме свидетели на политическо "театро".
"ТЕАТРОТО"
"Атака" измисли поправките. Та няма какво да губи от имидж - и без това е известна като руска клиентела. Хората на Каракачанов ги подкрепиха. Вицепремиерът е известен като агент на ДС.
В новите задухали геополитически ветрове все по-наложителна става преконфигурацията на правителството. Явно атакисти и каракачановци са пожертвани.
Но гвардията на Валери Симеонов не е. Затова той се обяви против поправките, макар че според коалиционното му споразумение с проруската и С проДС партии можеше да ги спре още преди промените да влязат в парламента.
От една страна хем се трупа имидж у нас за него, от друга - хем в чужбина така се защищава тезата, че патриотичните спасители на България не са онова, за което ги смятат.
Президентът също се включи в играта, налагайки ветото. Покрай същите имиджови съображения и за електората у нас, и за външните министерства на партньорите ни.
Накрая и Борисов, и БСП хвърлиха в играта козовете си.
БСП се показа като антиолигархична в очите на избирателите си и за пред външния свят (май "Позитано" се готви за коалиционно управление по плана "Решетников")
Най-сетне президентското вето вместо да бъде отхвърлено, "неочаквано" беше прието единодушно - само 2 гласа "въздържал се" и нито 1 - "против".
Приеха го единодушно, макар че броени дни преди това цялото войнство - ГЕРБ, Атака, ВМРО, ДПС, Воля гласуваха екстрата за Домусчиев и всички едри приватизатори.
Депутатите се извъртяха като фурнаджийска лопата.
Борисов си приписа заслугата за "неочаквания" обрат и с това започна да ремонтира накърнения си имидж в чужбина. (бел.: по същата причина не отиде на мача на "Лудогорец" с унгарците и така не се срещна с пристигналия у нас за срещата унгарски премиер Орбан. С него не се срещна и нито един министър).
Разбира се, Домусчиев също не загуби.
защото въпросът за близо 60 млн. санкции първо е проблем на евентуално решение на Агенцията за следприватизонен контрол. Яго има, я - не.
Второто - предмет е на евентуален по този повод съдебен спор, който предполагаме как ще завърши.
Третото -власта има достаъчно механизми (например обществени поръчки)Ч, за да го компенсира.
Станахме свидетели на театро. Аз няма да ръкопляскам на него. А вие?
ДЕМАГОГИЯТА
На този фон безпроблемно минаха поправките в така наречения "закон за горивата (Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход). Днес той беше подписан от президента Румен Радев.
Този закон облагодетелства "Лукойл" и закрепва ролята му на монополист. Той показва, че истинският премиер на България е нефтеният олигарх Владимир Златев, известен като пълномощник на Русия (вкл. и официално - на преговори между България и Русия - например по одисеята "Белене" като представител на "Росатом".)
Да напомня, че охранителната империя "Ипон", която я свързват публично с фигурата на Бойко Борисов, е основен охранител на активите на Златев и "Лукойл" у нас.
Въобще дори сложените маски вече не могат да скрият действително случващото се.
Те отдавна са прозрачни за обществото, макар и наденати и продължавани да бъдат ценени от властта.
Григор Лилов