"Защо Минеков?"

https://svobodnoslovo.eu/komentar/zashto-minekov/9519 SvobodnoSlovo.eu
"Защо Минеков?"

Когато проф.Минеков стана министър на културата признавам си, че не бях възхитен. Може би принадлежността му към дадена партия, може би друго. Но, за щастие живота ме опроверга и се оказа, че най-важен е човека а не принадлежността му към една или друга партия.

И видяхме, че веднага се захвана за работа. Той и служебното правителство много позитивно ни изненада. Има някои, които не оправдаха надеждите, но да не издребняваме.

Какво видя министър Минеков поемайки поста? Че положението е ужасяващо, по думите му. Предположи, че може да се стигне до затваряне на театри и други културни институции. И тези му думи взривиха гилдията на артистите. Но, защо? Дали проф. Минеков е излъгал или скрил нещо? Не. Той просто е казал истината, че предишния министър не е оставил пари в хазната. Тогава защо има атака срещу него при положение, че само няколко седмици е министър. Даже не е получил месец спокойствие.

Всеки интересуващ се от политика човек знае, че за ситуацията в културата са виновни предишните министри на културата и предишната власт, която е разделяла парите в хазната. Защо Мутафчиев не атакува тях? Проблемите в културата са не от вчера. Артистите искат да пуснат подписка срещу мин. Минеков, което доказва, че са сбъркали адресата и всичко това е политическа постановка. За да са честни трябва да търсят парите от предишните министри и власт.

Защо не протестираха , когато министрите хвърляха милиони с лека ръка в градежи на бутафорни замъци? Защо не протестираха, когато се хвърлиха милиони за ЕСК Пловдив 2019 за едни безбожни кичове на които се присмиват в Европа? Обвинявате този, който е заварил изпразнена сметка на министерството и няма как да намери пари, но не обвинявате истинските нехранимайковци, нали? Помните ли Венецианското биенале? Бившият министър е дал 500.000 лв. за стиропор и няколко чаши. Защо мълчахте тогава? Даваха се милиони за…..итонг, стиропор и чаши. Милиони за кула,самодейни групи и кичове. Тогава министър не беше проф. Минеков. Давайки тези пари за „въздух под налягане” предишните министри автоматично са лишили от пари театрите, операта, музеите, галериите. Това не ви ли е идвало наум? Или всеки си гледа собствената паница?

Културата не е културно „предприятие” ,както сте казал. Тя не съществува и не работи като отделен организъм, например нощен бар. Тя е съвкупност от писатели, художници, режисьори, актьори и други. И всички са свързани помежду си. Доказателство на думите ми е, че културата в Бг е на най-ниско ниво в Европа а може би и по-зле. Както се казва – след Калотина никой не познава българските творци. Мария Бакалова, Кристо и още 2, 3 имена са изключения потвърждаващи правилото. И това не е от липса на пари а от липса на дух.

Лично аз смятам, че виновен е комунизма за ситуацията с творците в Бг. По Бай-Тошово време творците са били ухажвани. Не е било важно дали имаш талант а дали си успял да се уредиш да следваш и да завършиш. После апартамент , разпределение и цял живот спокоен на заплатка. И затова някой творци сега не могат да свикнат с демокрацията и конкуренцията. И искат грижа от държавата. Смешното е, че в САЩ театрите са частни и се издържат от билети и спонсори. И какъв е резултата? Световно ниво. В условията на конкуренция избират се най-талантливите да играят а не галениците на политиците както е в България. И не говоря за актьорите а за всички културни деятели. За да успееш в Бг трябва или да си подмазвач или да работиш кич. На творците тук липсва история. Ако проследим световните артисти всеки е започвал като клошар, сблъсквайки се с живота и постигайки успех с много труд. Тука всеки иска слава наготово и да трае вечно. И когато има проблеми в държавата почват едни подписки, реване в медиите и закани. Това говори за ниско ниво на творчеството.

Ще ви дам един положителен пример. Когато затвориха България с оправдание за ковид, художниците не са ревали. Намери се един Петко Дурмана с няколко съмишленици и с фейсбук група в началото започнаха да излагат картини на колеги. И започнаха продажби. Всичко се разрасна до големи мащаби. Оказа се, че художниците продават повече отпреди ситуацията с ковид. Давам този пример за да покажа нагледно, че чакането на пари наготово е само оправдание. Художниците не са обвинявали министъра ( а е имало за какво!) а са започнали да действат. Това е само един пример.

Цялата система в културата е комунистическа и неприложима в демокрацията. Това е проблема. И никой министър досега не е посмял или нямал достатъчно мозъчен капацитет или смелост да я промени. Затова са тези обвинения, караници и ниско ниво на изкуството в Бг.

Надеждата ми е проф. Минеков да започне реформа на културата. Не е трудно. Иска се визия и взимане за пример успелите държави.

В Полша например се стигна до ситуация, че някой творци са станали милионери. Художници, актьори, писатели. Как? Напълно свободен пазар на изкуството. Има и министерство, което дава на свои хора и там. Но, културния живот ври и кипи, защото е на пазарен принцип. И да. Има частни театри издържащи се от билети и спонсори. И те са на най-високо ниво. Смешното е, че и в Полша реват само тези, които са се изучили в комунизма. Младите се борят и творят.

И тук възниква още един въпрос: Защо някой театри са на загуба и никой не ходи в тях? При художниците отговора е прост. Ако рисуваш талантливо-продаваш. Ако не – работиш на строеж и забравяш рисуването. Защо да е виновен Проф. Минеков за това, че директор на театър не е наел талантливи актьори, сценаристи и режисьори а да речем само братовчеди и приятели? Тогава е логично, че министерството ще затвори такъв театър в който никой не иска да стъпва да гледа некадърници.

Изкуството също е бизнес и има същите правила. Ако не даваш качествен продукт на зрителя – изчезваш като творец. Сърдете се на директори на театри, на режисьори а не на Минеков. Знам, че егото ви е голямо на актьорите, но егото не храни а таланта.

Понеже проф. Минеков в медиите е бил откровен и е споделил, че не знае какво да прави с това унищожено министерство, мога да кажа какво е казал Буда. Ако не знаеш накъде да вървиш и си загубил посока, върни се в началото и седни. Успокой се и изчакай късмета. Парафразирам и добавям. Проф. Минеков има големия шанс да реформира закостенялото министерство и цялата култура в България. Поздравявам го за отпадането на позволителни за износ на картини. Това е една голяма стъпка напред. Следващите според мен е да се почерпи от опита на богатите и успели държави. Освобождаване на културата от комунистически прийоми. Може би културните институции да се даде на общините изцяло? Тогава те ще се грижат най-добре. Гражданите ще ги контролират и изискват. И ако гражданите на даден град нямат нужда от култура, няма да има бедстващи театри. Да не насилваме хората към културата, както правеха комунистите. Всяко вмешателство на държавата в културата води до занижаване на нивото и. Тогава не таланта е фактор а на кой си човек.

В Полша сега тече горещ дебат в медиите. Министерството на културата иска да въведе допълнителен данък от компютри, телевизори и друга техника. Целта е парите от този данък да отиват за заплати на творците. Всеки професионален творец ще получава някаква минимална сума за да твори. За да не го е грижа за всекидневни разходи. Въпреки, че съм малко скептичен, но не е лоша идея. Важното е да не получат парите само свои хора, както стана с помощите за творците миналата година в България. Получиха практически не истинските творци а фирми. Мисля, че за България тази идея е неприложима. Но в Полша може да допринесе за още по-високо ниво на изкуството.

Професор Минеков се оказа достоен и откровен досега. Не е виновен с нищо, за състоянието на министерството на културата. Заварил е разруха. И е атакуван по политически причини а не заради свои действия, което е грозно. За да се изгради нещо ново, трябва да се разруши старото. Старото и закостенялото ще пречи и драпа да не бъде разрушено, естествено. Старото няма поглед в бъдещето. То се интересува само от себе си и своята градина а не от бъдещето на културата в България.

Пожелавам на професор Минеков да започне реформа на културата в България. Тя е вече достигнала дъното и има шанс да започне да се изкачва бавно нагоре.

П.П. Не съм видял Мутафчиев и други артисти на протестите срещу ковид ограниченията, които лишиха и тях от работа и доходи.

Аркадиуш Жабовски

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.