Акад. Антон Дончев е един от членовете на Инициативния комитет за честване на 1300-годишнината от победата на кан Тервел над арабите при Константинопол, обявен вчера от вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Проектът предвижда изграждане на паметник на българския владетел в района на НДК, като основният камък ще бъде положен на 3 септември. Комитетът предвижда откриване на паметник на Тервел и в Стара Загора и Свети Влас. Съвместно с фондация “Трейс” и други организации ще бъде изграден православен храм “Свети Тревелий български” в Испания, стана ясно на пресконференция вчера.
- Тази година се навършват 1300 г. от победата на кан Тервел над арабите при Константинопол. С какво тази битка е знакова за всички нас, академик Дончев?
- В първите години на VII в. започва походът на новата религия ислям - най-напред с пророка Мохамед, след това с първите халифи. Ислямът печели невероятни успехи - за няколко десетилетия войниците с неговите знамена преминават през тогавашна Персия, стигат до границите на Китай, превземат цяла Северна Африка, преминават Гибралтар. Като погледнете картата, е наистина смайващо. Може би е подходящо да сравним този победен поход със завоеванията на пълководеца Александър Македонски.
Основният враг на арабите остава Източната римска империя. Когато Мехмед Втори превзема Константинопол, Западна Европа не иска да преглътне, че е унищожена Източната Римска империя. Въвежда името Византия, за да се каже “Победиха Византия!”. Същата тази Източна римска империя се изправя на пътя на арабите. Хвърля се в редица битки, които са на границата на фантастиката. Например
битката на хилядата
мачти, битката на
ослепените войници, когато половината ромейски войници са улучени в окото. Можем да си представим само каква е била подготовката на арабската армия, щом като са успявали да ослепят през железните шлемове ромейските воини.
- Вие сте част от комитета за честване на славната битка на Тервел с арабите, автор сте и на книга за него. Какъв е подвигът му?
- Прочетох много книги за бойното изкуство на арабската войска. Но и до днес не успях да разбера как кан Тервел е успял да ги победи. Защото по онова време арабската армия е била първостепенна военна машина и като структура, и като логистика. Тогавашните арабски бойци са били обучавани като командоси. Пророкът Мохамед е казал: “Блазе на този, който превземе Константинопол!” И за тази висша цел
пред Цариград
арабите са докарали
200 хиляди бойци
и 1400 кораба
- Впрочем различни източници пишат, че българската армия тогава е наброявала около 40 хиляди души.
- Вижте, броенето на античните армии е нещо като карти на масата, но обърнати с лицето надолу. Затова по въпроса с числеността на армията, която е предвождал кан Тервел, трябва да бъдем много внимателни. Нашите прадеди трябва да бъдат поздравявани за това, че са организирали държавата си. Но организацията на византийската армия е била нещо невероятно.
- Твърди се, че арабите са се страхували повече от българите, отколкото от ромеите.
- Та ромеите са се сражавали храбро по море, но не са си показали носа извън стените на Константинопол! Изкарвали са дромоните - древните бойни кораби, и са навързвали няколко, за да изградят площадки, върху които да разположат метателни машини. Фактът обаче, че военачалникът на арабите Маслама, когато слиза на брега, за да обсади Константинопол, веднага се огражда с окопи откъм сушата, очаквайки нападение от север и запад, показва, че е бил съвършено наясно, че главната сухопътна войска, която може да го нападне, са българите.
- Каква е била българската армия тогава?
- Тогава е имало две Българии - едната е Аспаруховата, Дунавска България, и другата - Куберовата България, на север от Солун. И двете са били военни фактори. Няколко пъти са изигравали роля в борбата срещу Византия и това е отбелязано с надписи върху Мадарския конник.
Но като се има предвид колко е било населението на държавата ни тогава, какви са били възможностите да се плати на наемници, какво е въоръжението на армията на Тервел (тогава да имаш мечове, е било въпрос на възможности да добиваш желязо) и числеността на неговата армия, са били несравними с тези на арабите и византийците.
- Разкажете историята на тази битка.
- Арабите разбират, че обсадата на Константинопол е невъзможна, не останат ли през зимата. Защото, оттегляйки се през този суров сезон от военни действия, са давали възможност на византийците да получават провизии от славяните - храна, мед, мас, жито. Затова останали и прекарали изключително сурова зима. Били принудени да се хранят с труповете на загиналите войници. Но битката е чак през август. Затова през пролетта арабите пращат 400-500 кораба с нови войници и храна за преживелите зимата под Константинопол свои бойци. Или с други думи, бойците, с които Тервел трябва да се бори, са нови и със свежи сили.
- Историци твърдят, че кан Тервел е спасил Европа от ислямска експанзия, но победата му над арабите е подценена в световните учебници по история. Не е ли, защото кан Тервел е бил кесар в Източната римска империя и са го смятали за свой?
- Тервел е наричан
създателят на
императори
Той връща на престола Юстиниан Безносия, за което получава титлата кесар, която по ранг е след императорската във Византийската империя.
Тогава, през 716 г. впрочем е имало договор между Византия и България за приятелство. В резултат Юстиниан поема ангажимент да плаща данък на България, оттогава са запазени илюстрации как отрупват със злато и коприна оръжията на Тервел. Канът обаче по-късно се отказва от този договор с Византия и
Юстиниан атакува
България. Тервел
обаче го разбива,
като Юстиниан е принуден дори да убие любимия си кон, за да избяга с кораб към Константинопол.
- Какво щеше да стане, ако кан Тервел беше загубил?
- Това е част от една невероятна битка - Европа срещу исляма. Но в момента, в който тази битка се води, България не е християнска държава. Така че не става дума за защита на християнска Европа, а за защита на Европа.
Ударите са върху двете крила на Европа. Едното крило почти се издънва и Испания 700 г. е арабска. Другото успява да се защити и се размахва като християнско. Но горката България 500 г. е преграда за исляма към Европа, а Византия 700 г. Той пробива през 1453 г. изтънялата благодарение на кръстоносците на Инокентий Трети преграда, които 200 г. преди това превземат Константинопол.
Тервел защитава Европа от исляма и това е неговата голяма заслуга. Неприятното е, че в Европа големите адмирации са за ромеите. Излизат големи съчинения - Европа срещу исляма, отзад има указатели, като си наплюнчите пръстите и като вземете да търсите, кан Тервел го няма.
- Защо е признат от католическата църква, а от православната - не?
- Можем да кажем, че е
приет за светец
преди схизмата,
т.е. преди разделението на източната и западната църква. По този начин Тервел става светец не само за западната католическа църква, а и за православието.
- Защо чак сега се решихме да направим паметник на кан Тервел и да уважим заслугите му?
- Никой не може да каже кога на едно нещо му е дошло времето. Кокичетата цъфтят през януари, хризантемите наесен. Има неща, от чието просъществуване не зависи нищо - като кокичетата например. Ние, българите, сме доказали, че някои огньове се оказват само фойерверки.
Трябва да посадиш дърво, да го отгледаш като дете, да порасне и остарее и тогава да го подариш на огъня. Трябва да отгледаме дървета и да ги посветим на Тервел. Защото е извършил подвиг и младите трябва да го знаят. Големите проблеми се решават на ниво дух. Трябва да помогнем на този наш български дух да ни върне самочувствието и доверието в себе си.
Мила Гeшакова
http://24chasa.bg