Дори не предполагате колко скъпо могат да ви излязат евтините дрехи от „Шейн“ и „Тему“

Някои детски дрехи са съдържали токсични вещества до 622 пъти над законовата граница

https://svobodnoslovo.eu/lyubopitno/dori-ne-predpolagate-kolko-skapo-mogat-da-vi-izlyazat-evtinite-drehi-ot-sheyn-i-temu/149438 SvobodnoSlovo.eu
Дори не предполагате колко скъпо могат да ви излязат евтините дрехи от „Шейн“ и „Тему“

Някои детски дрехи са съдържали токсични вещества до 622 пъти над законовата граница

Чрез агресивна реклама и ниски цени, бързата мода, популяризирана от китайски гиганти като „Шейн“ и „Тему“, успя да запали милиони потребители, особено сред младежите. Оказва се обаче, че евтините дрехи могат да ни излязат твърде скъпо, тъй като представляват сериозна заплаха за здравето на потребителите, разкриват изследвания. Естествено преобладаваща част от дрешките еднодневки са част от мощната китайска индустрия. 

Няколко доклада разкриват, че облеклото от Китай, което се продава в огромни количества през интернет платформите, съдържа вредни вещества като олово, формалдехид и фталати над разрешените норми. Високата концентрация на токсини е свързана с ракови заболявания и репродуктивни проблеми. Здравни екипи в Южна Корея алармират, че някои химикали в продукти на определени марки са открити в количества стотици пъти над допустимите. 

СЗО алармира, че фталатите, използвани често като пластификатори в евтини продукти, могат да доведат до намаляване на броя на сперматозоидите и дори до безплодие. Някои детски дрехи от китайския търговец на дребно на бърза мода „Тему” са съдържали до 622 пъти над законовата граница токсични вещества, предупреждават експертите от Сеул.

При тестовете на 26 броя зимни облекла за деца от „Тему”, „Шейн” и „Али Експрес” е установено, че 7 от тях съдържат токсични вещества като пластификатори на фталати, олово и кадмий. Детско яке е съдържало 622 пъти над законовата норма пластификатори на фталати – химическо съединение, което спомага пластмасите да станат по-гъвкави. Оловото в дрехата е с около 3,6 пъти над законовата граница и кадмий - 3,4 пъти над лимита.

От здравното министерство признават, че нямат капацитет да контролират всички пратки, особено когато са въведени в общността в друга държава членка на ЕС. Преди време от дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ на МЗ обясняват, че са наясно с важността на проблема, но в действащото законодателство няма изискване граничните проверки за безопасност на стоки да са постоянни, респективно – органите на държавния здравен контрол нямат ресурс да осъществяват целогодишни проверки.

Здравните власти призовават за по-чести проверки по границите, за да се наблюдава по-внимателно вносът. Китайските сайтове за онлайн пазаруване се възползват от необлагаемия с мито минимум от 150 евро за стоки от трети страни, но рискът идва от това, че този текстил не минава през санитарен контрол.

Заради ниските цени се подбива родният пазар и българският бизнес търпи сериозни загуби. Около 15 на сто е спадът в продажбите в търговските обекти в България за първите 6 месеца на 2024 г., породен в голяма степен от конкуренцията на китайските онлайн търговци и техните практики. Компании от нашия сектор с дългогодишен опит са принудени да закрият 10 на сто от своите обекти за търговия с дрехи втора употреба отново за същия период, съобщиха от Българската асоциация „Кръгов текстил".

Отдавна специалистите алармират, че бързата мода е вредна и за нагласите на младите хора, защото насърчава свръхконсумацията – да не търсиш трайни и качествени дрехи, а евтини и по много, които после да хвърлиш в коша. Според доклад на „Световния икономически форум, средностатистическият потребител купува 60% повече дрехи, в сравнение с преди 15 години, но носи всяка дреха наполовина по-малко време. Това подкопава усилията за устойчиво потребление и насърчава производство с кратък жизнен цикъл на продукцията.

Тревожен проблем са и отпадъците – цели 92 милиона тона текстилни
отпадъци отиват в контейнерите, като се разграждат с векове и така замърсяват почвата и водните ресурси. Заради опасността от замърсяване на природата държави в ЕС и целия свят вече прилагат мерки за ограничаване негативните въздействия от китайските платформи за онлайн търговия.

Заради всичко това експертите съветват потребителите да избягват прекомерното пазаруване, да избират по-качествени и устойчиви продукти и да подкрепят етични марки.

ЕС пък обсъжда нови регулации за удължаване на жизнения цикъл на текстилните продукти и намаляване на отпадъците. Редица кампании носят посланието „купувай по-малко, носи по-дълго“ и така насърчават по-устойчиво потребление.

От години се насърчава и използването на рециклирани текстили и естествени влакна с ниско въздействие върху околната среда.
Източник: Уикенд 
 

2 Коментара

гост

2 days before

В тия времена за нищо няма гаранция. Евтиното може да е добро, но може и скъпо да ти струва, както е посочено по-горе. В същото време скъпите стоки също не гарантират качество и безопасност. С една дума, късмет и всеки сам се спасява.

Коментирай

гост

2 days before

В тия времена за нищо няма гаранция. Евтиното може да е добро, но може и скъпо да ти струва, както е посочено по-горе. В същото време скъпите стоки също не гарантират качество и безопасност. С една дума, късмет и всеки сам се спасява.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.