Корабостроителният капацитет на Китай е 232 пъти по-голям от този на САЩ

https://svobodnoslovo.eu/lyubopitno/korabostroitelniyat-kapacitet-na-kitay-e-232-pati-po-golyam-ot-tozi-na-sasht/151056 SvobodnoSlovo.eu
Корабостроителният капацитет на Китай е 232 пъти по-голям от този на САЩ

Корабостроителният капацитет на Китай е 232 пъти по-голям от този на САЩ

„Мястото, където ще се състои последната конфронтация за глобална хегемония, ще бъдат океаните, както беше в миналото. Тъй като Китай е най-сериозната възходяща сила, която се противопоставя на САЩ, със сигурност може да се каже, че това място ще бъде Западният Пасифик.”

Най-обсъжданите сценарии днес са китайска намеса в Тайван през 2027 или 2028 г. или криза в Южнокитайско море, която ще доведе до ескалация и война между САЩ и Китай, първо индиректно, а след това пряко. И в двата случая основният фронт ще бъде океанът, откритите морета и островите. Следователно изходът от войната ще се определя от силата на флотите и техните потенциални области на приложение.
От самото начало САЩ биха могли да възприемат украинския модел и да помогнат на китайски съперници като Тайван или Филипините с непряка огнева подкрепа и техники за хибридна война. Но тъй като мястото, където ще се води войната и ще бъде постигнат крайният резултат е океанската среда, дори косвената подкрепа няма да бъде никак лесна, както беше в Украйна.

Резултатът от тази война ще се определи от способността на флотите да провеждат съвместни и комбинирани операции; техните логистични възможности, особено доставката на гориво и боеприпаси; както и скоростта, с която могат да поправят повредените кораби и да заменят потъналите. За да се ограничи маневреността на врага, ще бъдат необходими пилотирани или безпилотни кораби и въздухоплавателни средства (хеликоптери, самолети и БПЛА), за да осигурят тактическа подкрепа на корабите. В същото време наличието на корабостроителни съоръжения на сушата ще бъде важно за всички плавателни съдове.
Основната причина Съединените щати да спечелят Втората световна война бе способността им да строят кораби, както търговски, така и военни. По това време Америка построи 6000 кораба за своя флот в 24 военни и 150 граждански корабостроителници. Това е рекорд, поставен от 1941 до 1945 г.
Западащата американска корабостроителна индустрия

През 1975 г. корабостроителната индустрия на САЩ е на първо място в света по капацитет. Повече от 70 търговски кораба бяха поръчани за вътрешно производство. 50 години по-късно САЩ ппропаднаха на 19-о място в световната класация. Днес Съединените щати имат сериозни проблеми в корабостроенето. След края на Студената война броят на страните, които строят търговски кораби, се е увеличил. От друга страна поръчките за военни кораби в самите САЩ е намаляло.
Производството на подводници спадна от 3,8 броя годишно през 80-те години на миналия век до 0,7 през 90-те години. Търсенето отново започна да нараства през 2000-те години, но индустрията вече не беше готова за това. Днес има значително държавно търсене на кораби за ВМС, но няма достатъчно корабостроителници за това. От 2019 г. ВМС поръчват по 3 подводници годишно, две подводници за подводна атака и една подводница с ядрени балистични ракети. Реалното производство обаче е само половината от тези нужди.
Рекордът на Китай след 2000 г
Днес Китай е постигнал същите резултати като Съединените щати по време на Втората световна война. В момента Китай контролира 64,7% от всички поръчки за нови търговски кораби в света. За сравнение Южна Корея произвежда 19,6%, а Япония 11,2%. Американските корабостроителници изпълниха само 0,13% от глобалните поръчки.

През последното десетилетие поръчките за нови търговски кораби от Китай са се увеличили със 170%. Такъв растеж не е виждан никога досега в историята. Това е безпрецедентно събитие. Световният им дял през 2000 г. е 10%. През последните 24 години той е нараснал до 65%, което е огромен успех. През същия период общият процент на поръчките за нови кораби в Южна Корея и Япония е спаднал от 78% на 31%.
Китайски военноморски флот
Наскоро Службата за военноморско разузнаване на САЩ (ONI) обяви, че търговският корабостроителен капацитет на Китай е 232 пъти по-голям от този на Съединените щати. Основният фактор, който превърна китайския флот от отбранителен в нападателен за кратък период от 30 години, е неговият корабостроителен капацитет, който се възползва от основни суровини, натрупана технология и квалифицирана работна сила. Компетентността в изграждането на военни и търговски кораби, както и безпилотни морски превозни средства, се развива всеки ден. Китай също така произвежда собствено оборудване, електронни системи и оръжия за своите военни кораби, без да зависи от чуждестранни източници. След 2000 г. китайското правителство гарантира, че корабостроителната индустрия преминава към производство на кораби с двойно предназначение, както направи правителството на САЩ по време на Втората световна война.

Секретарят на ВМС на САЩ Дел Торо обобщи най-добре ситуацията: „Китай може да построи толкова кораби за една година, колкото Съединените щати могат да построят за 7 години.“
Между 2015 г. и 2020 г. китайският флот вече превъзхождаше военноморските сили на САЩ. Китайският флот е най-големият флот в света с 370 военни кораба. Очаква се до 2030 г. да разполага с 435 бойни кораба. До този момент САЩ ще имат само 294 кораба. Резултатът не е в полза на Америка. През последните 23 години броят на китайските военни кораби се е увеличил със 100%, а броят на корабите в състава на флата на САЩ е съкратен с 20 %.
При такива обстоятелства на Съединените щати и техните съюзници, като се има предвид сегашното им съотношение на силите и възможностите им да строят и поддържат кораби, ще им бъде почти невъзможно да сдържат и блокират Китай.

Светослав Атаджанов

2 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.