Може ли една река да ври? Отговорът е да. С очите си го вижда изследователят Андрес Рузо.
Едно потапяне на ръката за секунда причинява изгаряне от трета степен, а Рузо е виждал неведнъж мъчителната смърт на животни, паднали в нея, пише pochivka.blitz.bg
В тайната за легендата го посвещава дядо му. Той му разказвал история за това как испанските конкистадори са убили последния император на инките. След това завоевателите са навлезли в тропическите гори на Амазонка в търсене на злато.
Когато се завръщат, те разказват за нещо ужасно – отровена вода, змии, които ядат хора и река, която на повърхността си ври.
12 години по-късно Рузо отново чува тази история, вече на семейна вечеря, от леля си. Като докторант по геофизика, Рузо решава, че трябва да намери тази река.
„Може ли една река да кипне?“, бил основният въпрос, който младежът тогава си задавал.
„Попитах колеги от университети, представители на газови, петролни и минни компании и отговорът на всички бе не. И това има смисъл.
Врящи реки има по света, но те обикновено са свързани с вулкани“, обяснява днес Рузо.
Той казал всичко това и на онази семейна вечеря, но леля му казала: „Не, Андрес, аз съм била там“.
През 2011 година Рузо се озовава в джунглата, за да търси мистериозната река. Негов ръководител е леля му.
Най-накрая те стигат до кипящата река – тя се намирала в свещено за племето Ашанинка (Asháninka) място в Перу.
В своята най-широка част, реката е 82 фута (25 метра), и около 20 фута (шест метра) дълбока. Водата е достатъчно гореща, за да се свари чай, а в някои части направо ври.
„Едно потапяне на ръката във водата ще докара на човек трета степен изгаряне за по-малко от секунда“, казва Рузо.
„Реката лесно може да ме убие“, споделя той.
Части на реката са толкова горещи, че всички животни, което попадат в нея, умират мигновено.
„Виждал съм най-различни животни да попадат в реката и процесът, който се случва след това, е почти един и същ“, обяснява Рузо.
„Животните се опитват да плуват, но месото се сварява веднага, защото е толкова горещо. Така те губят енергия и най-накрая потъват, а с това и горещата вода навлиза в устите им“,
разказва ужасяващите случки, на които е станал свидетел ученият.
„Така, както в нашите вени и артерии тече гореща кръв, така и на Земята топла вода преминава през пукнатини и разломи“, пояснява изследователят. Въпреки това и след толкова години проучване, тази река остава мистерия за Рузо.
Всичко, което знае за нея, той е публикувал в книгата си „кипящата река: Приключение и откритие в Амазонка“.
Той я определя за природно чудо.
Чудо, което трябва да бъде спасено, тъй като може да изчезне. Заобикалящата го гора е унищожена, и ако не се предприемат мерки, районът може да се обезличи.
източник: pochivka.blitz.bg