Ако иска да живее дълго и да е здрав, българинът трябва да се прекланя най-вече пред плодовете, зеленчуците, гроздето, бобовите култури, меда, млякото. Това е съвет на проф. д-р Христо Мермерски, автор на 31 книги в областта на целебното и здравословното хранене, народната и природната медицина.
Някои са преведени в САЩ. Книгите на професора са плод на 6 десетилетия научна работа. Описал е съдържанието на хранителни вещества и елементи в 100-те най-лечебни и най-любими на българите храни, както и болестите, които те предотвратяват и лекуват.
Ценни съвети за храните, които могат да ни поддържат в отлична форма, съдържа и последната книга на именития учен - „Как да пречистим и да подмладим нашия организъм".
Описал е в трудовете си уникалните качества на всеки плод и зеленчук, които често не оценяваме. Мъдростта: "Вода гази, жаден ходи!", важи особено за пловдивчани - живеете в изобилие от плодове и зеленчуци, които редовно пренебрегвате, често от незнание, казва проф. Мермерски.
Вижте хранителните и лечебните качества на най-полезните плодове, представени детайлно от проф. Христо Мермерски, цитиран от "Марица".
Шипковият плод е истински поливитаминен концентрат, който почти няма аналог в природата с толкова много витамини, съчетани в един-естествен продукт. Още в древността е признат като ценно и лечебно средство.
Плодовете съдържат дъбилни вещества, захари, пектин, фитонциди, лимонена и ябълкова киселина, етерично флавоноиди, витамините С, В1, В2, К, А, Р, Р1, минералите калий, калций, магнезий.
Лечебните свойства на шипката са разнообразни. Действа диуретично, запичащо и кръвосъсирващо. Понижава съдържанието на холестерол в кръвта. Намалява чупливостта на капилярите поради наличието на витамин Р, флавоноиди. народната медицина препоръчва шипката при коклюш, диабет, трудно уриниране, умора, дизентерия, червен вятър.
В природата не съществува друг естествен продукт от овощията, толкова богат на витамини. По този показател шипките са на първо място по много високото съдържание на витамин С - 500-2500 мг, витамин В1 и В2 и на второ място по каротин. От микроелементите най-добре е представен силицият.
Шипката съдържа много захари - фруктоза, глюкоза, захароза, а също така и пентозани, скорбяла, белтъчини, азотни вещества, енергични масла.
Още Хипократ е използвал шипката като противовъзпалително средство. По-късно е била използвана за лечение на рани от ухапване на куче, поради което е наричана кучешка роза. Руската народна медицина използва шипката за лечение нарани.
След издаването на книга на Йеронимус Бош използването на шипката се разширява като сироп, масло и мехлем при кръвохрачене, повръщане, възпаление на венците.
Според английския учен Полинг лечебният ефект на шипката се дължи на големи количества витамин С, което помага при простудни заболявания, нервно-психическа умора.
Причината е в антиоксидантните качества на витамина, който пречи на стареенето, на атеросклерозата, инсултите, инфарктите, предотвратява образуването на отоци и асцит.
Днес научните лаборатории откриват и други антиоксидатни в шипката, действащи в това направление -х каротиноиди, витамин Е, флавоноиди. Шипковият плод понижава кръвната захар, стимулира кръвообразуването, обмяната на веществата и повишава имунитета.
Шипката действа лечебно и при сърдечни заболявания, бъбречни, жлъчни смущения, стомашно-чревни, гинекологични проблеми, чернодробни заболявания, цирози.
Помага за предотвратяването на тумори и рак.
Кои болести лекува шипката?
1. Има противовъзпалително действие и се използва за лечение нарани.
2. За повишаване на съпротивителните сили на организма и имунитета му
3. За лечение на скорбут
4. При нервно-психическа умора и простуди
5. Против инсулт и инфаркт
6. За забавяне развитието на атеросклерозата и стерилитета
7. При възпаление на стомашно-чревната и бронхиална лигавица
8. Понижава кръвната захар
9. Стимулира кръвообращението
10. Подобрява обмяната на веществата
11. Препятства развитието на гнилостни бактерии в червата
12. Подобрява сърдечната дейност
13. подобрява дейността на черния дроб
Лечението с шипка може да стане главно чрез чайове, настойки, мармалади, конфитюри.
Източник: blitz.bg
Дончо Денев
1 year before
Напусна ни проф. Христо Мермерски - 20. 12. 2022 година --------------- "Скъпи мои приятели, днес избраната от Господ величествена траектория на живота на моето татенце - Професор Христо Минков Мермерски достигна своя край. Нека пътят на баща ми към светлото му небесно царство бъде озарен със светлина, както бе слънчева и светла днешната сутрин, когато той си тръгна от нашия свят", пише Йонко Мермерски. ------------ Проф. д-р Христо Мермерски е автор на 31 книги в областта на целебното и здравословното хранене, народната и природната медицина. Издал е 13 книги в областта на лечебните качества на над 200 храни и билки заедно със сина си д-р Йонко Мермерски.
Коментирай