Преди малко във видео канала си пуснах интересно видео. То засяга няколко важни за нас българите теми. Първата е за тракийската писменост, втората е за участието на траките в създаването на крито-минойската цивилизация, а третата е за характера на тракийския език. Ако видеото ви хареса – моля ви да го разпространите на колкото може повече места. По този начин можем да сложим край на господствалите дълго време лъжи.
Когато фактите говорят и най-големите авторитети трябва да мълчат. Факт е, че най-ранните писмени знаци се появяват в територия заселена с траки. Тези знаци са около 2000 по-стари от шумерската и египетска писменост. Това е виждането на Харалд Хаарман, Марко Мерлини, Ричард Ръдгли и др.
Касае се за знаците по керамични съдове от Градешница, Караново, Търтария, Лепенски Вир, Винча, Хотница, Рибен и още много други локации на Балканите. Тази древна писменост се развива и от образна, става сричкова. Най-много документи с въпросната сричкова писменост са запазени на обитаваните от траки и пеласги о-в Крит и Елада. В ново време критските писмености са наречени йероглифна, Линеар А и Линеар Б. Ползват се още термините критско образно писмо, крито-минойска и крито-микенска писменост.
За крито-минойската писменост все още в някои среди се вярва, че не е разчетена, но това не отговаря на истината. Минойските документи са разчетени, просто разчетените текстове не се вписват в общоприетото в научните среди. За определена група хора е огромен проблем присъствието на тракийски лични имена, тракийски топоними и тракийски имена на божества в документите с Линеар А.
Освен на глинени плочици, надписи има и върху златни предмети като например пръстенът от Мавро Спелио, Крит. Текстът е кратък, но изключително интересен, защото съдържа тракийско теофорно име, т.е. базирано на название на божество. В случая това е Арес, чието име е тълкувано от фламандския лингвист Алберт Карноа с помощта на санскр. irasyati – яростен съм. Всъщност по-подходящ е стблг. ꙗрити сѧ – разярявам се, гневя се.
Освен теофорното име Арей, Арес, на надписа върху златния пръстен има и други думи, които присъстват в тракийската ономастика и са обясними на български език. Приятно гледане на видеото
Sparotok