Над половин трилион долара смърт КЪМ ТЪМНИ БЪДНИНИ ВЪРВИ

https://svobodnoslovo.eu/mrezhata/nad-polovin-trilion-dolara-smart-kam-tamni-badnini-varvi/6376 SvobodnoSlovo.eu
Над половин трилион долара смърт КЪМ ТЪМНИ БЪДНИНИ ВЪРВИ

*** Равносметката от меродавния SIPRI (Стокхолмски международен институт за изследване на мира):

„Бизнес както обикновено?Продажбите на оръжие на SIPRI Топ 100 оръжейни компании продължават да растат на фона на пандемията”

.

(Стокхолм.) Продажбите на оръжия и военни услуги от 100-те най-големи компании в индустрията възлизат на 531 милиарда долара през 2020 г. – увеличение от 1,3% в реално изражение в сравнение с предходната година. Това сочат нови данни, публикувани от много авторитетния Стокхолмски международен институт за изследване на мира (SIPRI).

Давам равносметката на Института:

.

ПАНДЕМИЯТА НЕ ВЛИЯЕ

.

Продажбите на оръжие на 100-те най-добри оръжейни компании през 2020 г. бяха със 17% по-високи в сравнение с 2015 г. – първата година, за която SIPRI включи данни за китайски фирми. Това отбеляза шестата поредна година на ръст в продажбите на оръжие от Топ 100.

Оръжейната индустрия издържа на пандемията Covid-19 и икономическия спад

Продажбите на оръжие се увеличиха, дори когато световната икономика се сви с 3,1% през първата година от пандемията. „Гигантите в индустрията бяха до голяма степен защитени от устойчивото правителствено търсене на военни стоки и услуги“, каза Александра Маркщайнер, изследовател от Програмата за военни разходи и производство на оръжие SIPRI. „В голяма част от света военните разходи нараснаха и някои правителства дори ускориха плащанията към оръжейната индустрия, за да смекчат въздействието на кризата Covid-19.“

Въпреки това работата на военния пазар не гарантира имунитет срещу последиците от пандемията. Френският производител на оръжие Thales, например, приписва спад в продажбите на оръжие от 5,8% на смущения, предизвикани от блокиране през пролетта на 2020 г. Някои компании също съобщават за прекъсвания на веригата за доставки и забавени доставки.

.

АМЕРИКАНСКИТЕ КОМПАНИИ – ПАК НАЧЕЛО

.

Американските компании продължават да доминират в класацията

Съединените щати отново бяха домакин на най-голям брой компании, класирани в Топ 100. Заедно продажбите на оръжие на 41-те американски компании възлизат на 285 милиарда долара – увеличение от 1,9 на сто в сравнение с 2019 г. – и представляват 54 на сто от Топ 100 на общите продажби на оръжие. От 2018 г. първите пет компании в класацията са базирани в САЩ.

Американската оръжейна индустрия преживява вълна от сливания и придобивания.За да разширят продуктовото си портфолио и по този начин да получат конкурентно предимство при наддаването за договори, много големи американски оръжейни компании избират да се слеят или да придобият обещаващи начинания. „Тази тенденция е особено изразена в космическия сектор“, каза Маркщайнер. „Northrop Grumman и KBR са сред няколко компании, които са придобили фирми с висока стойност, специализирани в космическите технологии през последните години.“

.

БУМ НА КИТАЙСКИЯ МЕЧ

.

Китайските фирми заемат втория по големина дял от Топ 100 на продажбите на оръжие

Комбинираните продажби на оръжия на петте китайски компании, включени в Топ 100, възлизат на приблизително 66,8 милиарда долара през 2020 г., с 1,5% повече в сравнение с 2019 г. Китайските фирми представляват 13% от общите продажби на оръжия в Топ 100 през 2020 г., зад американските компании и пред компаниите от Обединеното кралство, които заемат третия по големина дял.

„През последните години китайските оръжейни компании се възползваха от програмите за военна модернизация на страната и се фокусираха върху военно-гражданския синтез“, каза д-р Нан Тиан, старши изследовател на SIPRI. „Те се превърнаха в едни от най-напредналите производители на военни технологии в света.“NORINCO, например, съвместно разработи военно-гражданската навигационна спътникова система BeiDou и задълбочи участието си в нововъзникващите технологии.

.

ЕВРОПА –ОСТРИЕТАТА СЕ ПРИТЪПЯВЯТ

.

Разнопосочни резултати сред европейските оръжейни компании

26-те европейски оръжейни компании в Топ 100 заедно представляват 21% от общите продажби на оръжие или 109 милиарда долара.

Седемте британски компании са регистрирали продажби на оръжие от 37,5 милиарда долара през 2020 г., което е с 6,2% повече в сравнение с 2019 г. Продажбите на оръжие от BAE Systems -единствената европейска фирма в топ 10 - са се увеличили с 6,6% до 24,0 милиарда долара.

„Агрегираните продажби на оръжия от шестте френски компании в Топ 100 намаляха със 7,7 процента“, каза д-р Луси Беро-Судро, директор на програмата SIPRI за военни разходи и производство на оръжие. „Този значителен спад се дължи до голяма степен на резкия спад на годишна база в броя на доставките на бойни самолети Rafale от Dassault. Продажбите на оръжие на Safran обаче нараснаха, водени от увеличените продажби на системи за наблюдение и навигация.

Продажбите на оръжие от четирите германски фирми, включени в Топ 100, достигнаха 8,9 милиарда долара през 2020 г. – увеличение от 1,3% в сравнение с 2019 г. Заедно тези фирми представляват 1,7% от общите продажби на оръжие в Топ 100.Rheinmetall - най-големият германски производител на оръжие - регистрира увеличение на продажбите на оръжие от 5,2 процента. Корабостроителят ThyssenKrupp, за разлика от това, отчете спад от 3,7%.

.

РУСИЯ – ВСЕ ПО-НАЗАД

.

Продажбите на руски оръжия намаляват за трета поредна година

Продажбите на комбинирани оръжия на деветте руски компании, класирани в Топ 100, намаляват от 28,2 милиарда долара през 2019 г. на 26,4 милиарда долара през 2020 г. - спад от 6,5 процента. Това бележи продължение на низходящата тенденция, наблюдавана от 2017 г., когато продажбите на оръжие от руски компании в Топ 100 достигнаха своя връх. На руските фирми се падат 5,0% от общите 100 продажби на оръжие.

Някои от най-рязките спадове в продажбите на оръжие сред Топ 100 са регистрирани от руски фирми. Това съвпадна с края на Държавната програма за въоръжение 2011–2020 г. и свързаните с пандемията закъснения в графиците за доставка. Алмаз-Антей и Обединена корабостроителна корпорация отбелязаха спад в продажбите на оръжие съответно с 31% и 11%. Обратно, United Aircraft Corporation увеличи продажбите си на оръжие с 16 процента.

Друго ключово развитие в руската оръжейна индустрия беше диверсификацията на продуктовите линии. В момента руските компании прилагат правителствена политика за увеличаване на дела си от граждански продажби до 30% от общите си продажби до 2025 г. и 50% до 2030 г.

.

НОВИТЕ ИГРАЧИ

.

Други забележителни развития в Топ 100

Общо продажбите на оръжие на компании от Топ 100, базирани извън САЩ, Китай, Русия и Европа, възлизат на 43,1 милиарда долара през 2020 г. — увеличение от 3,4% от 2019 г. Това представлява 8,1% от общите продажби на оръжие в Топ 100.

Продажбите на оръжие на трите израелски компании, изброени в Топ 100, достигнаха 10,4 милиарда долара, или 2,0 процента от общия брой.

Общите продажби на оръжие на петте японски компании в класацията са 9,9 милиарда долара през 2020 г., или 1,9% от общия брой.

Четири южнокорейски компании бяха включени в класацията. Продажбите им на комбинирани оръжия възлизат на 6,5 милиарда долара през 2020 г., което е увеличение от 4,6% на годишна база.

Продажбите на комбинирани оръжия от трите индийски компании в Топ 100 нараснаха с 1,7 на сто. През 2020 г. индийското правителство обяви поетапна забрана за внос на определени видове военно оборудване, за да засили самостоятелността в производството на оръжие.

***

Според последния годишен доклад на SIPRI военните разходи на България са 2 милиарда и 127 милиона долара. Износъ т на наша военна продукция се сочи между 1 и 1.5 милиарда долара годишно от 2015 г. насам.

Според Института България, Гвинея, Гвинея- Бисау, Перу, Словакия и ЮАР продължават да съхраняват касетъчни боеприпаси въпреки Конвенцията за тяхната забрана. Посочено е, че страната ни е поискала удължаване на срока (предишният беше април т.г.)

***

Базата данни за оръжейната индустрия SIPRI е създадена през 1989 г. Текущата версия съдържа данни от 2002 г. Руските компании се обсъждат отделно от европейските компании. Пет китайски компании са включени в базата данни от 2015 г. нататък. Други китайски компании може да имат достатъчно високи продажби на оръжие, за да се класират сред Топ 100, но няма достатъчно данни, за да ги включат в класацията.

„Продажби на оръжие“ се дефинират като продажби на военни стоки и услуги на военни клиенти в страната и чужбина. Освен ако не е посочено друго, всички промени са изразени в реални стойности и всички цифри са дадени в постоянни (2020) щатски долари. Сравненията между 2019 и 2020 г. се базират на списъка на компаниите, класирани през 2020 г. (т.е. годишното сравнение е между една и съща група компании). Дългосрочните сравнения се базират на наборите от компании, изброени през съответната година (т.е. сравнението е между различен набор от компании).

Григор Лилов

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.