САЩ обявиха Китай като основната заплаха за сигурността си,но не личи на Китай да му пука особено.
Патологичният антируски фанатизъм на американските демократи стана вреден за САЩ,Обединеното кралство и за сателитите им от ЕС. Те вече не са в състояние да реагират на събития, които подкопават краткосрочните и дългосрочните им интереси. Зимата идва и Китай,Русия,Индия,Иран ще се възползва от социално-икономическите предизвикателства, пред които са изправени "трите окуцели коня". Обществените протести започват да оказват натиск върху френските, германските и италианските власти.
Голяма част страните в ООН,особено в Африка, които се въздържаха или се противопоставиха на осъждането на референдумите,след провала на зърнената сделка ще станат доста по-крайни към западните политики. Редовните доставки на оръжие за Украйна изчерпват запасите на САЩ,Британия и техните съюзници в Европа. Това направи Запада уязвим за евентуални бъдещи конфликти с Иран и с Китай.
САЩ обявиха Китай като основната заплаха за сигурността си,Русия за актуална,но не личи на Китай да му пука особено. Китай се отнася необичайно спокойно към конфронтацията със САЩ.
Защо ли? Защото Си Дзинпин пренасочи търговските потоци. Той постави яйцата в различни кошници.
Сега китайско-американската търговия е само 10% от общата китайска търговия. Неприятно, но това не е нещо, което ще пречупи гърба на китайците.Те не са особено зависими от САЩ.
Половината европейски и американски марки се продават в Китай. IKEA има 22%, в Китай и това застрашава стабилността на компанията. За Mercedes, Apple и BMW, Китай е половината от външните пазари. САЩ няма с какво да замени стоките, които се произвждат в Китай.
В Китай има и находища на редкоземни метали, от които се прави всичко. В Китай са 80% от тези находища. Тоест, Китай може веднага да срине цялото производство на микроелектроника в САЩ.
Затова Китай е доста спокоен за конфронтацията си със Съединените щати.
Йордан Халачев