Адв. Елена Гунчева от Възраждане: Задължително ли е приемането на еврото за България?
https://svobodnoslovo.eu/nachalna-gore/adv-elena-guncheva-ot-vazrazhdane-zadalzhitelno-li-e-priemaneto-na-evroto-za-balgariya/8939
SvobodnoSlovo.eu
Днес политическа партия Възраждане проведе протест пред Министерството на финансите. Причината беше подписаният от служебния министър договор за присъединяване на България към еврозоната.
Политическа партия Възраждане се противопоставя на това решение по няколко причини. Една от тях е тази, че към момента служебният министър не представлява никого, освен себе си, и не може да взима подобни решения, които касаят съдбата на българските граждани, техните доходи и спестявания.
Политическа партия Възраждане обоснова позицията си за запазване на лева и противопоставянето си относно въвеждане на еврото. Аргументите за тази позиция са изведени от екип от експерти -икономисти на партията.
Част от тях са: Загуба на национален суверенитет; Инфлация при стоките от първа необходимост; Валутният борд, който е апетитна хапка за мафията в България; Това че ще плащаме дълговете на други държави. Няма държава, която да е повишила скоростта на развитие на икономиката си след влизане в еврозоната; ЕЦБ по никакъв начин не успя да предотврати фалита на банки и икономическата криза. Пример за това е Гърция, оставени бяха да задлъжнеят и в момента държавният им дълг е над 200% спрямо БВП; България може да не влезе в еврозоната, но няма механизъм за излизане, са част от заключенията на икономистите на Възраждане.
Представители на политическата партия внесоха в Министерството на финансите писмо, подписано от всички присъстващи на днешния протест, с искане за среща с финансовия министър.
От Възраждане призоваха всички останали политически партии да излязат със становища по въпроса с еврото.
Правен консултант на икономическия екип на Възраждане е адв. Елена Гунчева, която е водач на листата на кандидатите за народни представители на Възраждане за 4-ти МИР Великотърновски и 16-ти МИР Пловдив.
Адв. Гунчева коментира правната рамка по отношение на задълженията на България за приемане на еврото. Съгласно подписаните от България договори и протоколи приемането на еврото не е обвързано със срок. Има и възможност за избор, какъвто са направили някои държави като Швеция и Дания. Въпреки че покриват критериите, те не желаят да приемат еврото.
„При присъединяване на Република България към Европейския съюз (ЕС) са подписани различни договори, декларации и протоколи за условията, при които държавата ни участва в съюза, които, разбира се, нито са коментирани от политиците, нито българският народ е участвал в обществено обсъждане и е информиран какво е подписвано и по какъв начин политиците са се разпоредили с държавата ни. В Протокола относно условията и договореностите за приемането на Република България и Румъния в ЕС от 06.04.2005 г., е договорено България да участва в Икономическия и паричен съюз от датата на присъединяване като държави-членки с дерогация по смисъла на член ІІІ-197 от Конституцията /Договора за създаване на Конституция за Европа/. Не всички държави от ЕС са приели еврото, например Дания още при присъединяването е поставила условие да запази националната си валута, а други държави като Швеция, Унгария, Полша, Чехия, Хърватия, Румъния още не са въвели еврото. За да се въведе еврото, трябва съответната държава да отговаря и на договорените между европейските държави критерии от Маастрихт от 1991 година.
Макар и според Договора за присъединяване сме задължени да се включим в еврозоната, то това включване не е обвързано със срок, тоест няма как да ни убеждават, че веднага сме длъжни да се откажем от националната си валута. Още повече, има редица държави от ЕС, които са запазили националните си валути и то без проблем. Правителството на ГЕРБ започва през 2009 година преговорите за отказ от национална валута и въвеждане на еврото. Но няма изрично, обвързано със срок задължение на България да влезе в еврозоната. Всяко едно такова действие засега е резултат от едноличните и самоволни решения на политиците. Българският народ не е питан за този важен въпрос, а обществените нагласи са против въвеждането на еврото. Например през 2003 година на референдум шведите гласуват „Против“ въвеждането на еврото. Тук става явно, че българските политици не уважават и зачитат народа си и не са ни дали правото да се произнесем по този съществен въпрос, който ще засегне всички нас.
България според мен не покрива напълно условията за влизане в еврозоната. Защо тогава политиците настояват да влязат – отговорът е пари, пари и пак пари - преразпределените средства в ЕС. Защото вече на практика не важи постулатът от Маастрихтските договори, че дълговете и кредитите на страните-членки не се гарантират от общността. А и в условията на пандемия кредитите се раздават много по-лесно. В еврозоната има центробежни сили, като икономически силните държави са скептично настроени към общата валута. Поемането на огромен дълг от ЕС във връзка с овладяване на кризата, предизвикана от коронавируса, също поставя много въпроси към участието на страните от еврозоната в покриването на дълговете. Българските политици явно позволяват желанието им да усвояват пари от ЕС да надделее над здравия разум и икономическа логика.
При въвеждане на еврото, на практика Европейската централна банка ще определя банковата политика в България и ние няма да имаме никакъв суверенитет по отношение на финансите си. Ще бъдем изцяло обвързани с финансовата политика и съответно сътресения в еврозоната. На практика с въвеждане на еврото се отменя Валутния борд, който показа добри резултати до настоящия момент. За съжаление няма подробен анализ как България ще бъде повлияна от приемането на еврото като разплащателна валута. А последното предложение това да стане без преходен период, със сигурност ще предизвика хаос и проблеми на бизнеса и гражданите. Пример за това е Гърция, която мина през сериозни сътресения при смяната на националната си валута. Еврото не се приема еднозначно и от редица финансисти, които са скептично настроени към бъдещето на еврозоната.
Българският лев /наименованието идва от старовремското наименование на лъв/, е символ на независимостта на България след Освобождението, когато българската държава започва да печата свои пари, които да са национална валута. Българският лев е национална валута на България. Отказът от нея уврежда националния ни суверенитет и ни поставя в пълна зависимост от чужди фактори като Европейската централна банка и политиките на ЕС.
Като заключение ще кажа, че решението за въвеждането на еврото като национална валута е политическо, а не икономическо, породено е от незнайно какви мотиви, без конкретен и задълбочен анализ и ще постави българите в кризисна ситуация. Отказът от българския лев е отказ от суверенитет.“ , коментира адв. Гунчева.
„Възраждане“ се явява с номер 11 на парламентарните избори на 11 юли.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!