В началото на седмицата в редица медии се промъкна информация, че предаването "Открито с Валя Ахчиева" е свалено от екрана на БНТ. Припомняме, че журналистката разполагаше с половин час ефирно време за телевизионните си разследвания. "Открито" е заложено в програмната схема на БНТ две недели месечно от 20,45 часа. Въпреки че медията завъртя анонс за разследване, посветено на бездействие на длъжностни лица от "Автомобилна администрация" спрямо превозвач с автобуси, подобен материал така и не се появи.
"Какво се случва, когато превозвачът откаже да предостави на контролния орган данните от тахографите на своите автобуси и безпомощна ли е "Автомобилна администрация", след като е написала на прокурора, че повече не може да изпълнява неговите разпореждания?", питаше в анонса си Ахчиева.
В предварителното видео не споменаваше името на фирмата, за която ще се говори в разследването, но директно заявяваше, че Върховната административна прокуратура за втори път констатира бездействие от страна на "Автомобилна администрация". За първи път това се случило след катастрофата при Ямбол, зя втори - след Вакарел. Така стана ясно, че фирмата нарушител е "Юнион Ивкони".
Всъщност обаче това не е първият материал на Ахчиева, ровещ около пропуски в конкретната транспортна фирма. През юли "Открито" бе посветено на катастрофата на магистрала "Тракия", при която загинаха шестима, а 23 души бяха ранени. Водещата разказва за нарушенията на шофьора, съставените му актове, и комплексна проверка на "Юнион Ивкони", установила 46 нарушения и довела до 16 акта. Пред камерата съсобственикът на една от най-големите транспортни фирми у нас Ивайло Константинов отрича обвиненията.
Съдбата на Ахчиева и предаването й обаче вече няколко дни тъне в мъгла. Официална позиция от ръководството на БНТ няма, съобщение защо епизодът е свален от ефир също липсва. Не е ясно дали ще има други предавания на "Открито".
ДУМА опита да получи официална позиция от БНТ. Два поредни дни от пресцентъра на медията обещаваха да се свържат с екипа ни и да дадат яснота, но до края на работния ден вчера това не се случи.
Кой и кога свали предаването "Открито" трябва да кажат двете големи "К" в БНТ - генералният директор на медията Константин Каменаров и програмният шеф Емил Кошлуков. Мълчанието по темата само подклажда съмненията, че БНТ е била притисната да свали предаването, засягащо интересите на виден гербаджия.
"Закрито" ли е правото на журналистите в БНТ да ровят около съмнителни поръчки, свързани с управляващите? Отговорът на този въпрос може да бъде даден, след като стане ясна съдбата на предаването на Валя Ахчиева.
Случката напомня на сходна ситуация в Нова телевизия. През юни епизод от "Часът на Милен Цветков" изненадващо падна от ефира в последния момент. Вместо предвидените кадри, медията завъртя старо издание на авторското шоу. Наблюдателите веднага заподозряха цензура, тъй като анонсът за предаването обещаваше след полунощ Цветков и гостите му да отговорят на въпроса "Какво накара премиера Борисов да се възмути от фалшивата новина, че е станал собственик на гръцки остров?". От Нова обаче веднага излязоха с обяснение, че планираният епизод е свален, защото "не отговаря на стандартите на телевизията за обективност, истинност и баланс на гледните точки във всички предавания". Цветков се завърна в ефира още на следващия ден. През август обаче стана ясно, че "Часът..." вече няма да се излъчва в късните часове по Нова телевизия. Медията обясни решението си с проучвания, според които зрителите предпочитали вечер да гледат забавни продукции, филми и сериали. Нова тв предложила на Цветков да бъде коментатор в "На кафе", но той решил да си тръгне.
Гербаджия, бивш депутат, лобира за "Юнион Ивкони"
Съсобственик на превозваческата компания е гербаджията Ивайло Константинов, който в края на 2017 г. реши да напусне парламента, за да се отдаде на бизнес делата си. "По душа съм бизнесмен. Беше трудно, но успях да убедя ръководството на партията", мотивира той напускането си на НС. Константинов бе член на транспортната комисия в парламента.
При инцидента край Ямбол стана ясно, че автобусът на "Юнион Ивкони" е бил със стара тахографска шайба на името на друго лице и не може да се установи маршрутът и дали са били спазвани изискванията за почивка. Константинов отричаше да е покривал фирмата си от проверки и се оправдаваше, че има миноритарен дял, макар само месеци преди това да бе напуснал управителския пост във фирмата. "Не виждам конфликт на интереси, законът позволява. Кой да е в комисията по транспорт, ако не хора, които разбират от транспорт", оправдаваше се той след скандала.
автор: Павлета Давидовa
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.