САЩ са в пълзяща война с Европа.
Спиралата от омразата на Запада към Русия ударя ЕС.
Колкото и сервилно да служи Брюксел на Вашингтон, Европа е пред необходимостта да се защитава не от Русия,а от САЩ.
Европа посегна към независимост и в обещаващия пазар за цифрови услуги,това преля чашата и САЩ реши да защити господството на Вашингтон над Брюксел.
След като принудиха европейците да наложат антируски санкции,САЩ премахнаха всички ограничения за доставките на руски торове, през изминалата седмица увеличиха вноса на петрол с 43%, като го увеличиха до 100 000 барела на ден.На 8 април Министерството на финансите на САЩ оттегли санкциите срещу Русия и на транзакции, засягащи телекомуникационното и интернет оборудване.
Водещият световен санкционист разреши износа, реекспорта, продажбата, доставката, директно или през други държави, от територията на Съединените щати на Москва, с участието на американски граждани (където и да се намират) на услуги, софтуер, оборудване или технология необходими за телекомуникациите в Интернет...написа Елена Пустовойтова.
Американски граждани, където и да се намират, трябва да получават печалбата си дори от "ужасния Путин",пише "Столетие."
Очевидните задачи на Вашингтон бе да наложат своя скъп втечнен газ на Брюксел вместо евтиния руския газ и да откраднат 1,3 трилиона-търговски баланс на ЕС с Москва.
Но най-страшна за САЩ, бе заплахата от ограничаване на печалбите, които американските ИТ компании събират! И бяха заплашени не от Москва,а от Брюксел със "Закона за цифровите пазари, за ограничаване дейността на американските ИТ гиганти".
За защитата на ИТ гигантите си, Вашингтон ще се бори не само „до последния украинец“, но и „до последния европеец“!
Преди месец Европейската комисия обяви пътна карта за намаляване на технологичната зависимост на Европейския съюз в областта на отбраната и сигурността. Основното оръжие на американските ИТ гиганти е мощното им влияние върху икономиката и геополитиката. И Европа иска да го извади от ръцете на САЩ! Не,не може да се допусне!
Както каза Тиери Бретон, европейски комисар по вътрешните пазари и един от водещите цифрови служители в Европейската комисия: „Ние слагаме край на така наречения Див Запад, който доминира в нашето информационно пространство. Новата структура може да се превърне в еталон за демокрациите по целия свят. Това бе равносилно на обявяване на война.Пазарната стойност на Apple, Amazon, Facebook, Google и Microsoft Corp. е 1,8 трилиона долара, а 30-те най-големи европейски компании, включени в германския индекс DAX, "тежат" само 1,3 трилиона долара.Европа губи мизерно от американските технологични фирми. В същото време ключовият инструмент на дигиталните технологии – контролът върху интернет – се намира в САЩ.
Законът за цифровите пазари е атака на Брюксел срещу Вашингтон и „свещената война“ за печалбите, изпомпвани от американски компании от европейския пазар започна,казва Елена Пустовойтова.
Както New York Times предупреждава, „Законът за цифровите пазари означава, че компании като Google вече няма да могат да събират данни от различни услуги, без съгласието на потребителя и че Apple, може да се наложи да разреши алтернативи на своя App Store на iPhone и iPad. Нарушителите на закона, ще бъдат глобени до 20% от световния им доход.
Брюксел става лидер в регулацията на Apple, Google, Amazon, Meta и Microsoft технологични компании в света, тъй като по правило други, не само европейски държави, следват ЕС.Това вече се случи със стандартите на ЕС в здравеопазването, транспорта и банкирането.
И сега нека изчислим: миналата година Apple и Microsoft достигнаха пазарна капитализация от 3 трилиона долара, Meta достигна крайъгълния камък от 1 трилион. В същото време от шестте най-големи компании в света всички с изключение на Saudi Aramco са регистрирани в Щатите и се занимават с ИТ.
И сега какво? Защо, за разлика от Европа, с изключение на няколко високопоставени изслушвания в Конгреса около Meta, Twitter и Google, в САЩ не са приети федерални закони срещу неконтролираната власт на технологичните компании?
Защото този бизнес е добре споен в дейността на тайните служби и Пентагона,пише "Столетие".
Йордан Халачев