След смяната на властта в Сирия редица европейски държави обявиха, че спират разглеждането на молбите за предоставяне на убежище на сирийски граждани. Решението ще засегне десетки хиляди молби, подадени от сирийци, които са намират на територията на държавите в Европа. Българското правителство не е взело решение за преустановяване на обработването на молбите за убежище. По информация на “По света и у нас” в момента в страната ни има подадени около 4000 заявления от сирийски граждани.
Ще загубят ли сирийските бежанци своя статут в Европа?
Още в първите часове, след като бунтовниците в Сирия свалиха президента Башар Асад, редица европейски държави обявиха, че спират да разглеждат молбите за убежище на сирийски бежанци.
Германия, Австрия, Швеция, Швейцария, Норвегия, Белгия, Италия, Великобритания, Хърватия, Гърция вече обявиха пауза в процедурите за неопределено време. Франция също обмисля такова решение.
От началото на гражданската война в Сирия в Европа са пристигнали повече от милион сирийски бежанци. По-голямата част от тях - около 900 000 са в Германия. Федералната служба за миграция и бежанци обяви, че спира разглеждането на молбите на около 47 000 души. Австрийското вътрешно министерство не само преустанови процедурите за над 7000 кандидати, но подготвя и план за депортиране на сирийски бежанци. Властите във Виена смятат да преразгледат дори документите и на тези, които вече са получили статут на бежанец в страната.
Герхард Карнер - министър на вътрешните работи на Австрия: “Поставих задача на Министерството на вътрешните работи да подготви програма за връщане и депортиране, за да се гарантира, че това ще става по организиран начин. Това, което е необходимо в този момент е да определим приоритетите си. Приоритизирането означава, че ще поставим фокус върху тези, които са попаднали в криминалния контингент, върху тези, които не искат да се адаптират към културните ценности в Европа, в Австрия и върху тези, които не искат да работят и разчитат на социални помощи”.
От ЕК заявиха, че държавите имат право да спрат разглеждането на молбите за предоставяне на закрила. ЕС няма общ единен списък на така наречените "сигурни трети държави", т.е в правомощията на отделните държани е да преценяват дали да отказват убежище или да връщат сирийци в родината им.
От Брюксел призовават всеки случай да се разглежда индивидуално и да се зачита достойнството на хората.
Епицентър
Червената шапчица
13 hours before
Нидал Алгафари да си ходи у Сирия... Стига е киснал по телевизара у нас... В Сирия вече е демокрация... Там пак ще отглежда стадо камили напълно свободно...
Коментирай