Буци е прочел само "Винету" , но ще остане в българската история не само като мафиотът, който най-дълбоко загроби България, а и като "златоуст словотворец". Терминологията, която той въведе в българската политическа реч, няма да бъде забравена, защото отразява най-точно интелектуалния ръст и възможностите на българския политик, прокурор, съдия, полицай, общественик и журналист в епохата, в която България бе управлявана от еднокнижници. И не е вярно, че през изминалите две години най-употребяваните думи били "пандемия" и "криза". Не, българското общество с право фаворизира Боковите слова "тулуп" и "мисир" - с които, признавам, изчерпваме всичко, което се случва в страната. В условията на държава без държавност тулупите управляват, а мисирите "окрякват", тоест пропагандират. Абсурдистан не търпи нетулупско и немисирско поведение и маргинализира всички други морални и обществени категории. Една от най-характерните черти на управляващите тулупи и славословещите ги мисири, е, че са много "чувствителни" към трагичната участ на всякакви чужденци. И не им пука какво става с българите. "Чувствителни като тоалетни чинии" - както казва Селинджър в "Спасителят в ръжта".
Вчерашното земетресение в Румъния, което разтресе Северна България, за пореден път навря в очите ни тоталната неподготвеност на тулупите и мисирите да реагират в подобни случаи на наша, българска земя - дори само на информационно ниво. И това става на фона на изпращаните помощи и екипи от всякакъв тип - технически, медицински, хуманитарен - за жертвите на земетресението в Турция. На фона на гръмогласното отразяване на тая помощ в медиите. На фона на писъка на професионалните оплаквачки и на обясненията какво трябва да правим, ако подобно бедствие се стовари и върху дебелите български глави.
Е, добре, вчера, понеделник, 13 февруари, ден преди Трифон Зарезан, природата си направи майтапа да разиграе една генерална репетиция на земетресение в България. Само за да покаже пълното безсилие, неподготвеност и непукизъм на българските институции.
С баща ми живеем на третия етаж в четириетажен тухлен блок, строен преди 54 години. За тия години какви ли не общински тулупи подкопаваха по различни причини основите на сградата, чието строителство поначало не е било устойчиво и съобразено със защита при земетресения. По време на земетресението във Вранча гледах как правите ъгли на стените в кухнята, които съвсем не бяха толкова прави, стават ту тъпи, ту остри. Гледката остави в юношеската ми психика неизгладимо впечатление и земетресението е едно от малкото неща, които наистина ме паникьосват.
Вчера, току-що се бях върнала от разходка, по време на която изпитвах странен световъртеж, когато в 16.58 ч., с татко, седейки на леглото му, усетихме тласък в посока югоизток - към терасата на стаята - а десети от секундата подир това - разклащане и лек пукот на дървените мебели. Изненадващо котаракът ни не реагира, но нашият котарак се е очовечил дотолкова, че се доверява на човешките инстинкти, а не на собствените си - животински. Облякохме се набързо и излязохме навън, съзнавайки, че при силен трус изобщо не бихме разполагали с време да се изнесем до външната врата на входа. Земетресението явно бе слабо или средно - без последващи трусове.
Повече от половин час в Гугъл не бе качена никаква информация за това земетресение. Все едно, че в България не съществува Институт по сеизмология. След дълго мълчание, в Гугъл бе съобщено, че е имало земетресение в Румъния с епицентър "във Вранча", което е засегнало и Сърбия. За България ни дума. По-късно съобщение гласеше, че "земетресението във Вранча е разтресло високите етажи във Видин и Плевен". Бе указан магнитудът му - 5,2 по Рихтер.
Чак в централната новинарска емисия на bTV мисирите казаха, че земетресението е било не във Вранча, а в окръг Горж, на стотина километра северозападно от Крайова и е почувствано в цяла Северна България. Ако сте гледали вчерашната емисия, спомнете си знаменателния разговор между мисирка и тулуп - "дежурният сеизмолог в НИГГГ. "Дежурният" приличаше на шкембест, неопрятен, некъпан половин година, обрасъл даже по челото с гъста черна растителност бродяга, заловен с бутилка метилов алкохол в някое мазе - с "ъъъ" и "ааа" започваха всички негови идиотски отговори на също толкова идиотските и неприцелени, хаотични въпроси на репортерката. Ето в чии ръце е оставена информацията за евентуални природни бедствия и катастрофи в страната ни. Не бе зададен най-важният за гражданите от засегнатите български региони, въпрос - какъв е магнитудът на земетресението в техните области. Ако е бил над 4 по Рихтер, той е вече опасен и може да обещава безсънна нощ. Всъщност никаква информация не бе разпространена - дебелакът само се "ъреше" като магаре на екрана.
Всички мои опити да открия барем един жив индивид на обявените в Гугъл "дежурни телефони" на НИГГГ, за да допълня за себе си липсващите сведения за магнитуда в моя град, бяха безуспешни. "Дежурните" се бяха изпарили, "мандалото бе лопнало".
А ако земетресението бе опустошително? Щеше ли да има поне навременна информация, да не говорим за помощи, топлочувствителни камери и Спартани. Те служат само за лъскане на имиджа на тулупите. В чужбина.
В България отколе сме си на принципа "оцелявай поединично" и "кой умрел - умрел". Хайде, наздраве за Трифон Зарезан и Свети Валентин! И Бог да ни пази - на тулупи и мисирки не можем да разчитаме.
Милена Върбанова
ИвайлоК
1 year before
Тъжен е анализът на авторката, тъжен и верен. Боя се само, че нулевата реакция от страна на "властите" на вчерашните събития показва не само, че територията ни е отдадена на "управлението" на недоучени калинки, а нещо много по-лошо. Показва тенденция населението на България да бъде съкращавано с всички възможни средства, за да се освободи територията ни за презаселване от друг един древен народ. И тук под "всички възможни средства" се включват и пасивни, отнасящи се до реакцията ни срещу природни бедствия - като предварително внасяне на управленски хаос (целево, на всички нива - да няма кой да вземе решение и даде нареждане), липса на мониторинг, липса на изградени планове за действие при бедствия, наличие на готови звена... - дълъг списък. А как стои въпросът със сеизмичната устойчивост на изградените вече, а и на новостроящите се сгради? Някой може ли да каже?
Коментирай