България сред държавите с най-много жени, които са учени и инженери

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/balgariya-sred-darzhavite-s-nay-mnogo-zheni-koito-sa-ucheni-i-inzheneri/158699 SvobodnoSlovo.eu
България сред държавите с най-много жени, които са учени и инженери

49,1% е делът на жените учени и инженери за 2023 г., като това нарежда България сред водещите страни по този показател.

Тези проценти са по-високи за Северна и Югоизточна България, където делът е 54,4%. През същата година в Европейския съюз близо 7,7 милиона учени и инженери са жени, което е с 381 200 повече в сравнение с предходната 2022 г., сочат данни от Eurostat.

Водещите региони в това направления са 12 в ЕС: 4 региона на Испания: Canarias (59,2%), Noroeste (54,2%), Centro (53,5%) и Noreste (52,2%), 2 региона на Португалия: Região Autónoma dos Açores (57,5%) и Мадейра (55,8%), Makroregion Wschodni (56,5%) и Makroregion Centralny (52,6%) в Полша, разбира се Северна и Югоизточна България (54,4%), Norra Sverige в Швеция (51,5%), както и Дания (50,8%) и Corse във Франция (50,5%).

Така развити държави като Германия, Швейцария, Франция, Австрия и Италия се нареждат след нас в тази класация. Интересно е, че освен Испания и някои северни страни, държавите от Източна Европа показват добри резултати.

Сред страните от ЕС делът на жените в тези направления варира в широки граници, като най-висок е регистрираният дял в Дания (50,8%), Испания (50,0%) и България (49,1%), Латвия и Ирландия (по 49%). Най-ниското представителство на жени, учени и инженери, е в Унгария (30,7%), следвана от Финландия (31,4%), Италия (34,1%) и Словакия и Малта (по 34,3%).

trud.bg

4 Коментара

Иван Пеев

2 days before

... и най-малко раждащи. Каква е ползата от женска наука, когато нацията изчезва? АМАНципация!

Коментирай

agabaga

2 days before

Сега разбрах защо сме на това дередже.

Коментирай

огнеборец3

1 day before

Жени в България - учени и инженери.... Звучи добре. Но защо не кажете, че в България като колония, НЯМА ПРОМИШЛЕНОСТ. И затова - и мъжете, и жените инженери на практика няма къде да работят. А относно "науката" - там,където няма промишленост - няма и наука. Ерго: в България наука няма, но има "научна" номенклатура, дошла още отпреди 1989-та. Или както сега е модерно да се казва: Наука няма, но има усещане за наука.

Коментирай

Мирмидон

1 day before

Много от сегашните ни инженери пишат като професия "инжинер", не смея да мисля какви са им техническите умения. А пък се напълнихме с "учени харвардци" през последните години като акад. Денков и простоКиро..

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.