Отново ПОБЕДА за Борисовата градина!
МОСВ разпореди - включване на Сондажа в ПУП.
След питането на Цончо Ганев от Възраждане в НС към министърката на МОСВ д-р инж. Росица Карамфилова Благова се раздвижи машината относно Сондажа в Къпалнята, който е крит от Столична община, от НАГ, от проектантите на ПУП, защото ще им обърква схемата, защото Сондажа е в "двора на Вълка" - Къпалнята, който го водят частен, а Сондажа е изключителна държавна собственост - сега това с отчуждаването вече се превръща съвсем във виц, нали това им беше опорката на пупаджиите и столичната управа.
В писмото на министърката се обръща внимание, че от ПУП и СО са знаели за Сондажа още в началото на започването на процедурата за проект на ПУП от далечната 2013 г. - не само, били са длъжни да го включат в проекта.
Не само - на Сондажа в последните години са му проведени редица възстановителните процедури, с които е годен за експлоатация, остават опитно-филтрационните изследвания за да е готов.
Припомням, че зам. кмет Любо Георгиев в медийни изяви и в заключителните дискусия изрече редица лъжи за този Сондаж - от това, че Сондаж не се включвал в ПУП (държа се даже арогантно с мен), до това, че бил счупен, незначителен, че водата не била ясно за какво изобщо може да се ползва - ОСТАВКА за този измамник, нямам други думи за него вече!
Обаче:
За да е пълна картината по спасяването на минералната вода, която е НАША, то - трябва да се обяви начало на процедурата по учредяване на Санитарно-охранителната зона, която СЪЩО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОТРАЗЕНА В ПУП - защото само Сондаж без СОЗ не е достатъчно и напълно свършена работата.
Има ли такава санитарно-охранителна зона, то по закон и по предписанията на МОСВ и РИОСВ трябва да се извърши Екологична оценка на целия ПУП.
Какво означава това - връщане на целия ПУП и започване от начало, както е било редно - ПУП се прави едновременно с Еколочна оценка - така е по закон, такива забележки са им правене поне два пъти.
Ох, сетих се - веднъж в МОСВ през 2022 г. отивам да им говоря за Сондажа и ПУП и те ме гледат с кръгли очи - ми, ние, вика, не знаем, че се изработва ПУП за Борисова градина - бе, премятаха ме, но официално действително девет години след началото на изработването му на ПУП не бяха предали документите на МОСВ Сладурковци - добавям, че знам защо го правят - защото са чудовищни нарушенията.
Терзиев и Любо Георгиев, спрете да обяснявате как не бивало да се спира приемането на ПУП, щото щели сте да ни върнете Къпалнята - опитахте се да я откраднете. Никой не ви вярва вече!
Отделно - да се отрази в КККР собствеността и очертанията на имота със санитарно-охранителната зона - МОЛЯ! Иначе пак ще го мушнат в чекмеджетата и ще ни го "изчезнат".
БЛАГОДАРЯ НА ВЪЗРАЖДАНЕ!
Защо пиша с големи букви, защото те ми повярваха и направиха всичко това - да вдигнат темата за Сондажа, да направят питане до МОСВ, да проведат своите си депутатски разговори и прочие.
Също така - преди да стигна до тях, всички защитници на Борисова градина от различни партии, коалиции и НПО-та знаеха за Сондажа, на всеки съм показвала документи, всеки от тях съм молела да се направи нещо - уви, не бях чута, даже наскоро еколог ми каза - Гергана, този Сондаж е частен, прочети си Закона за водите, не се занимавай с него - (пиша туй, за да го прочетеш, ти знаеш кой си)
Затова, моите големи благодарности са към Възраждане.
Благодаря и на министърката на МОСВ, защото тя знае какво точно прави, дано си довърши работата, а виждам, че е жена с умения, знания и воля, нали физиогномиката ми слабост, лицето й говори за човек с воля, характер и ум.
Днес гледам, че всички от тях споделят новината, но никъде не споменават кой постигна това. Така да бъде!
В името на Борисова градина трябва да се върви напред!
А както Коста Стоянов ме научи да казвам "продължаваме да работим" - уверявам ви, че ние действително продължаваме да работим и темата няма да е само Сондажа, който разклати приемането на престъпния ПУП.
Venceremos!
ГЕРГАНА ПИРОЗОВА