Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в света. Всеки мъж над 21 години трябва профилактично да изследва липидния си профил, същото важи и за жените в период на менопауза. Профилактиката, назначена от личния лекар, редовно трябва да включва и контрол на кръвното, мастния профил, кръвната захар, а в случай на отклонение, пациентът да бъде насочен към специалист. Как да пазим сърцето си здраво, съветва в интервю за новия брой на в."Доктор" най-известния български кардиолог и кардиохирург проф. д-р Александър Чирков. „Важно е всеки лекар да отдели за своите пациенти пушачи поне 15 минути в убеждаване да откажат тютюнопушенето. То е фактор номер едно за предотвратяване на сърдечносъдовите заболявания. Това не е загубено време. Хора с установени сърдечни проблеми е редно да откажат цигарите, защото невинаги медикаментозното лечение е достатъчно, за да се преодолеят рисковите фактори. За съжаление, проблемът е особено актуален за нашата страна”, обясни специалистът. - Проф. Чирков, според статистиката 60% от смъртните случаи в България се дължат на сърдечносъдови заболявания. Излагат ли се сами българите на много рискови фактори?
- В България стресът е по-голям, отколкото в добре уредените държави. Допълнителен фактор е националната кухня, която включва употреба на много сол и мазнини. Всичко това определя по-високи нива на заболявания като артериална хипертония и исхемична болест. Високо е и нивото на тютюнопушене сред българите. За съжаление, повсеместното тютюнопушене предполага и висока заболеваемост от ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), така че българинът е изложен на повишен риск и по отношение на белодробните заболявания. Често хората, най-вече пушачите, страдат от задух.
- Задухът може ли да бъде симптом и на сърдечно заболяване?
- Да, задухът често пъти се дължи на сърдечен проблем, но е много неспецифичен симптом. В случай на задух пациентът трябва да бъде консултиран и от пулмолог, и от кардиолог. Обикновено свързваме заболяванията на сърцето с една по-зряла възраст.
- Пада ли възрастовият праг у нас на заболяванията на сърдечносъдовата система?
- Поради всички рискови фактори, които споменах, има подмладяване по отношение на хипертония, миокарден инфаркт, мозъчен инсулт. Независимо от развитието на здравната мрежа и големия брой клиники, продължава да се наблюдава проблем по отношение на профилактиката, образованието и здравната култура.
- Какви са симптомите на сърдечното заболяване?
- Сърдечносъдовите заболявания се проявяват по различен начин в зависимост от подлежащата причина. Важно е обаче да се познават симптомите на острите форми на исхемичната болест на сърцето, които са свързани с непосредствена опасност за живота, какъвто е например миокардният инфаркт.
Хората трябва да знаят, че основният диагностичен критерий е т.нар. исхемична сърдечна болка, която има няколко основни характеристики: разположена е зад гръдната кост, обикновено има парещ, задушаващ, стягащ характер, разпростира се към ръцете и специално към малкия пръст, приемът на нитроглицерин може да намали усещането за болка или парене почти веднага след поставянето му под езика. Добре е веднага след поява на такъв тип гръдна болка или подобна на нея пациентът да се консултира с лекар, най-добре с кардиолог, или да посети спешния кабинет на болница, която има кардиологично отделение.
- От какво боледуват българите?
- Ако българите си променят мисловната култура, ще видите, че ще има много по-малко болни. Но докато има избухливост, нетърпимост, желание за отмъщение, омраза, клюкарство –
всичко това изтощава мозъка
А той изпраща сигнали към съответните гени, които от своя страна изпращат съответните ензими, и се започва – високо кръвно налягане, атеросклероза, ракови заболявания и др. Като прибавим и това, че се тровим с лоша храна и с цигари, можете да си представите какво е положението.
Най-лошото е, че в България хората само в устата си имат не милиарди, а трилиони бактерии. 10 пъти повече са бактериите в човешкото тяло, отколкото всички клетки в организма. Като се вземе това предвид, трябва всеки да си наложи да поддържа добра хигиена на устата – да знае как да си измива зъбите, винаги да си мие ръцете преди хранене и след ползване на тоалетна. Докато това не стане навик при всеки, болестите ще побеждават. Българинът трябва да спре и да пуши...
- Проблем на нашето време е обездвижването. Какво препоръчвате на хората, седящи с часове пред телевизори и компютри?
- За съжаление стилът на нашия живот е антибиологичен. Повечето професии изискват седнало или статично положение, без много движения. Всеки ден ползваме обществен транспорт или се придвижваме с коли. Идеята за екскурзии в празничен ден се споделя от малко ентусиасти. А работата на полето изглежда лукс, достъпен за малцина.
Вината за обездвижването си е наша
Ние не само че не се грижим за себе си, но не приучаваме децата и младежите към физическа активност. Достатъчно е физическо натоварване с продължителност 30-45 минути в 5 дни от седмицата, за да се предотврати или забави развитието на сърдечносъдовите заболявания.
- Какъв е вашият съвет към българите?
- След дългогодишното ми изучаване на човешкото тяло и най-вече на човешкото сърце съветът ми е много прост - хранете се разумно. Първото и най-важното условие, за да живеете дълго и щастливо. Движете се, разхождайте се - всяка наша клетка изпитва огромна потребност от движение. Избягвайте стреса, злобата, караниците, желанието да си отмъстиш.
Сърдечните болести се провокират от мозъка, всичките ни болести са реакция на мозъка. Не го оставяме да си върши работата, както трябва, товарим го с изключително опасни негативни мисли, и той ни отмъщава, за да се защити. Усмихвайте се по 20–30 пъти на ден и ще живеете здрави, без болка и щастливи. Хранете се бавно, с финес и красота в движенията, с умерени количества. Така ще живеете поне с 15 години по-дълго. Аз винаги се съобразявам какво и колко ям и никога не съм пушил.
Животът около нас е пълен с приятни изненади, намерете ги. Не се лутайте като коне с капаци, наоколо има много възможности за невероятно приятни изживявания. Сигурен съм, че чудесата, които ни обграждат, няма да свършат.
България има необходимост от изграждане на институция, която да се грижи за достойния живот на възрастните хора. Има много самотни българи, които живеят в бедност и несрета. Никой не ги поглежда, не разговаря с тях, дори ги отбягваме. А точно тези българи са изградили като характер младите хора, които сега се смятат за българското цивилизовано общество.