Екип от юристи на Възраждане, ръководен от Румяна Ченалова, разработи предложението за законопроект за изменение на Закона за съдебната власт. ...
На 12 -ти август 2021 г законопроектът беше внесен в Министерски съвет и в Народното събрание.
Деветнадесет дни по-късно нито една от политическите партии, които са парламентарно представени и са заявили желание за промяна в Съдебната система (БСП, ИТН, ДБ, ИБГНИ) не са изразили своето становище.
При това законопроектът, разработен от Възраждане, предлага решения на обществено значими въпроси. Основни акценти в него са:
1. Детайлизира процедурата по освобождаване от длъжност на Главния прокурор;
2. Предлага се промяна на структурния състав на ВСС;
3. Предлага се извеждане на Националната следствена служба от системата на прокуратурата.
Народните представители от 45-то и 46-то Народно събрание бяха изправени пред невъзможността да намерят законова процедура за отстраняването на Главния прокурор, като особено активно темата беше разисквана от 46-то Народно събрание. В голяма част от комуникационните стратегии на парламентарно представените партии, реформата в Съдебната система е заложена като основна тема.
Цяла България наблюдава 46-то Народно събрание. Докато Народните представители в него спорят в пленарната зала и опитват да изгладят различията си, да синхронизират стремежа си за достъп до министерски постове, за да излъчат правителство, юристите на Възраждане разработиха законопроект, в който се съдържат решения на проблемите, посочвани и от така наречените „партии на протеста“.
Този законопроект остава без коментар в рамките на 19 дни от същите тези партии и вместо да бъде разгледан и внесен в Народното събрание, се появява втори законопроект, който е внесен от парламентарно представената „Демократична България”.
Част от предложенията на „Демократична България“, в предложение от тях законопроект, са юридически невъзможни.
Една от разпоредбите – прекратяване мандата на Висшия съдебен съвет (ВСС). Мандатът на ВСС изтича след година. Нито закона, нито Конституцията предвиждат възможност за предсрочното му прекратяване като орган на съдебната власт. Такава възможност има само за всеки от членовете му и то при определени основания.
Веднъж (през 1991 г.) мандатът на ВСС е прекратен предсрочно, защото:
- Разпуснатият ВСС е бил избран без квота на адвокати;
- Това се е случило, защото в закона за съдебната власт е имало забрана във ВСС да участват адвокати;
- Тази норма е отменена през 1991 г. като е разпуснат ВСС;
- Конституционният съд се е произнесъл с решение по к.д. 30/ 91 г., като е приел, че отмяната на забраната за адвокати съответства на изискванията на Конституцията;
- Забраната е противоконституционна, съответно изборът на членове на Висшия съдебен съвет, избран чрез дискриминация на определени юристи (адвокати), противоречи на Конституцията и това изисква предсрочното му разпускане.
https://vazrazhdane.bg/