Когато се броят големи масиви от гласове, всеки път резултатът е различен
Разбира се, става въпрос за изборната бариера, която е равна на 4% от гласовете, подадени за партии, коалиции и независими кандидати в страната и в чужбина. Само партии, получили гласове, поне равни на бариерата, влизат в парламента.
През последните два дни ни залива цунами от разсъждения и твърдения по темата, почти всичките грешни. Затова нека заедно пресметнем тази прословута бариера въз основа на данните на сайта на ЦИК към 20:00 часа на 29 октомври. Преди всичко, макар и формулирана в проценти, бариерата винаги се измерва в брой гласове. Така че всичките разсъждения за многото деветки в числото 3,999… (процента на партия „Величие“) са пълен булшит, меко казано.
Нека е дадена конкретна партия П и нека С е сумата на гласовете на ВСИЧКИ партии, коалиции и независими кандидати БЕЗ тези на партия П (обърнете внимание на думите, изписани с главни букви). Тогава гласовете на П, необходими за прескачане на бариерата, са равни на числото С/24, закръглено нагоре до първото цяло число, ако е необходимо. За любителите на силни усещания ще повторя, че С трябва да се дели на 24, а не на 25 примерно. С всеки, който не е съгласен с тази формула, съм готов да се хвана на бас за всяка разумна сума. Сумата, разбира се, ще я дам на Фонда за лечение на деца, както и друг път съм правил при подобни случаи.
И сега конкретните числа за случая на партия „Величие“, която има 97430 гласа. Числото С в този случай е равно на 2339045. Имаме C/24 = 97460,2. Това закръглено нагоре дава 97461 гласа. Следователно на партия „Величие“ и трябват още 31 гласа при условие, че другите участници в изборите запазят гласовете си.
Когато говорим за повторно броене на бюлетини, трябва да помним т. нар. „Флоридски синдром“. На президентските избори през 2000 г. в САЩ всичко висеше на 500 (петстотин!) оспорвани гласа във Флорида. Те бяха за републиканеца Дж. Буш, но демократът Ал. Гор ги оспорваше. Започна невиждана многодневна сага с второ, трето и т.н. броене на бюлетини. Хората там се изнервиха и започнаха да чистят и смазват пушките. Накрая Върховният съд на САЩ реши, че слага край на броенето и че Буш печели.
Заради това светът днес е такъв, какъвто е. Какво би станало при друг сценарий, не ни е дадено да знаем. Но изведохме важна политическа максима: когато се броят големи масиви от гласове, всеки път резултатът е различен. Затова не бройте втори път и нека съдът да реши. Другото е политическа катастрофа, която може да прерасне в гражданска война. Нека прочие внимателно следим какво ще започне да се случва на 6 ноември в САЩ. Не на 5, а на 6 ноември… Прочие, през последните 6 месеца американците усилено купуват муниции. Това, разбира се, е само за сведение.
Автор: Проф. Михаил Константинов
trud.bg
moitoi
23 hours before
Значи няма ПРОБЛЕМ ако Други гласове са на починали ...столетници...или фалшиви !!! Това е ТЕХНОКРАЦИЯ а не ХУМАНИЗЪМ !!! Числата а не ХОРАТА зад ЧИСЛАТА !!!Нещо като Средната работна заплата !!!100 човека с 900 лв заплата и 15 с по 7-10 хиляди !!! Средната заплата се повиши !!!100 гладуват а 15 ДЕРИБЕЙСТВАТ !!!
Коментирай