Миньорът Рамадан Аталай от с. Мъдрево клепал мюсюлманите като агент на ДС (ИСТОРИЯТА)

Рамадан Аталай, тогава Ради Борисов Михайлов, пишел доноси срещу мюсюлманите при подготовката на „Възродителния процес“

https://svobodnoslovo.eu/lyubopitno/minyorat-ramadan-atalay-ot-s-madrevo-klepal-myusyulmanite-kato-agent-na-ds-istoriyata/140994 SvobodnoSlovo.eu
Миньорът Рамадан Аталай от с. Мъдрево клепал мюсюлманите като агент на ДС (ИСТОРИЯТА)

Рамадан Аталай, тогава Ради Борисов Михайлов, пишел доноси срещу мюсюлманите при подготовката на „Възродителния процес“

Рамадан Аталай остана единственият агент на ДС, който влезе в 50-ото Народно събрание с листата на ДПС, показа проверка на „Филтър“.  Днес дългогодишният депутат, който стои в основата на разцеплението на партията, е изключен от парламентарната група. Освен него сега депутати са още двама агенти на „Държавна сигурност” – Етиен Леви от разпадналата се „Величие“ и Любомир Христов от ГЕРБ-СДС.

Забелязва се, че Д ПС постепенно започна да се чисти от ДС доносници – пред 2009-а, например, бяха 9 депутати начело с доайена Ахмед Доган, който е бил агент на цели 3 управления в ДС.

Всички те са помагали на политическата полиция и донасяли информация за турския етнос, който тогава е трябвало да бъде претопен или изгонен от България.

Много от ключовите фигури на ДПС през годините са помагали на т.нар. Възродителен процес, а Доган дори е ползван за стратег на събитията в края на 80-те години.

Кръгът „Монтерей“, металургичният комбинат „Кремиковци”, близкият днес доДоган Румен Гайтански-Вълка са преплетени в агентурното досие на Рамадан Аталай.

Депутатът и скрит бизнесмен е вербуван за агент на „Държавна сигурност” лично от Ангел Стойчев – дългогодишния член на митичния кръг „Монтерей“, оглавяван от покойния Любен Гоцев.

Генерал Ангел Стойчев ръководи Аталай в сътрудничеството за ДС дори след падането на комунистическия режим. Всичко това става ясно от папката на агент „Вергил“, разсекретена с решение на Комисията по досиетата още през 2009 година.

Рамадан Аталай служи на ДС 8 години. Доносите му за колегите и съселяните, които са турци и мюсюлмани, са унищожени. От документите са останали само рапортът за вербовка и предложението за изключване от апарата с дата 17 юли 1990 година. Въпреки това личи, че тогава Аталай е бил верен на БКП и „Възродителния процес”, които после удобно заклеймява.

„Рамадан Байрамов Халилов по професия е миньор, със средно образование, началник смяна. Българско име – Ради Борисов Михайлов. Член е на ДКМС. Вербуван като агент по линия на Второ главно управление на „Държавна сигурност”.

Така започва характеристиката на Рамадан Аталай от водещите му офицери. Роден е в разградското село Мъдрево. През 1982 година е студент в Минно-геоложкия университет и живее в София. Започнал работа в Металургичния комбинат „Кремиковци”.

Привлича вниманието на”Държавна сигурност” заради турския си произход. По това време вече се подготвят събитията за „Възродителния процеса”, комунистическата власт усилено набира доносници сред турците и мюсюлманите, които да следят за настроенията сред своите и да помагат в „процеса“.

„Вербовъчната беседа се осъществи в стаята на ОТБ – рудник Кремиковци от зам.-началника на 8 РУ кап. Ангел Стойчев. Отначало разговорът имаше общ характер. Впоследствие в хода на беседата другарят Стойчев обясни на кандидата какви задачи решават органите на „Държавна сигурност” и му подчерта, че ние се опираме на честни и патриотично настроени граждани. Продължавайки разговора в тази насока другарят Стойчев предложи на Халилов да стане агент на ДС. Той и досега ни е оказвал известна помощ за решаването на тези специфични задачи.

След това му се обясни, че ние смятаме и за в бъдеще да продължаваме да поддържаме тези създали се взаимовръзки между нас, но на същите трябва да се придаде регламентиран и принципен характер.

В началото Халилов не даде категоричен отговор на направеното предложение, като изрази съмнение в собствените си възможности да помага на ДС. Каза, че още не е показал с действията си, че заслужава такова доверие. Беше му обяснено, че след като ние сме решили, значи сме преценили възможностите и му гласуваме доверие. Халилов прие предложението“, пише в рапорта за вербовъчна беседа с Аталай от 30 ноември 1982 година.

Така Ангел Стойчев поема агент „Вергил“ през 1982 г., а през 1990 унищожава доносите му. Халилов сам избрал псевдонима си „Вергил“. Уточнени са времето и мястото на новата среща и методите за бърза връзка. След това е освободен.

„От беседата може да се направи извод, че Халилов приема с желание вербовката, прояви правилна оценка на естеството на задачите, които му предстоят да изпълнява, и има добро виждане за дейността и органите на ДС“, пише още в един от малкото останали документи в досието „Вергил“.

След това предложение Рамадан Аталай, тогава Халилов, започва сътрудничеството си с „Държавна сигурност”, което продължава до средата на 1990 г. За времето, когато е бил доносник на ДС, Рамадан Аталай се издига от началник на смяна в рудника до завеждащ отдел в „Кремиковци”.

Предложение за изключване от апарата, 17 юли 1990 г., от полк. Ангел Стойчев: „Агент „Вергил“ (Ради Борисов Михайлов) или Рамадан Байрамов Халилов е български турчин, работи в „Кремиковци“, енергиен комплекс, завеждащ отдел. Вербуван е през 1982-а на идейно-патриотична основа. Работата му е била на средно ниво. Проверяван. Бил е честен. Няма данни за разконспириране и минаване на предателска основа.

В новата обществено политическа обстановка у нас обаче прояви доза разколебаване и отказа да сътрудничи.“

След това ръководещият го офицер Ангел Стойчев вече се е издигнал до зам.-шеф на СДВР. По времето, когато поставя задачи на агент „Вергил“ и приема доносите му, шофьор на Стойчев е…Румен Гайтански. Години по-късно той е един от най-богатите бизнесмени .в България. Става известен като Вълка. Гравитира около ВИС-2, а през последните 10 години е един от най-близките хора на Ахмед Доган.

Не става ясно защо доносите на агент „Вергил“ са унищожени. Според запознати с дейността на ДС има два варианта затова.

Първият е агентът да е давал изключително ценна информация, предотвратила престъпления, като задачите му са били свързани точно с прекрачване границите на закона.

Вторият е от доносите му сериозно да са пострадали семейства на репресирани от комунистическия режим, които могат да потърсят отмъщение. Третата хипотеза е, че доносите липсват от папката, но са останали на съхранение при определени хора с цел агентът да бъде контролиран и извън системата на „Държавна сигурност”.

След като е освободен като агент Рамадан Аталай се впива в редиците на ДПС, където са и други негови колеги, донасяли против своите по време на „Възродителния процес”.

Източник: narod.bg

 

 

2 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.