"Така ли се гледа на украинците в чужбина?": Защо "Емили в Париж" ядоса министър на културата

https://svobodnoslovo.eu/lyubopitno/taka-li-se-gleda-na-ukraincite-v-chuzhbina-zashto-emili-v-parizh-yadosa-ministar-na-kulturata/126357 SvobodnoSlovo.eu
"Така ли се гледа на украинците в чужбина?": Защо "Емили в Париж" ядоса министър на културата

Руса жена с ясно изразен източноевропейски акцент и предизвикателно облекло краде дрехи от мол във Франция. Какво не е наред в тази картинка? Културните стереотипи.

Или поне така смята украинският министър на културата Олександър Ткаченко, който определи епизод от сериала на Netflix "Емили в Париж" за "изключително обиден", понеже изобразява героиня от Украйна в доста неприятна за нацията светлина.

В противоречивата серия, предизвикала недоволството на украинския министър, на сцената се появява Петра (Дария Пан) - украинка по паспорт, която набързо се сприятелява с главната героиня на сериала Емили (Лили Колинс) на курса им по френски.

Двете изпитват еднакви бариери при комуникацията с французите и еднаква страст към модата, заради което на пръв поглед изглежда, че ще заговорят на един език макар и да са от различни държави. Това се променя, когато си организират приятелски шопинг в мола и Петра започва да краде дрехи, окуражавайки Емили да последва примера ѝ.

Снимка: Netflix

Фактът, че когато са си представили жена от Киев, сценаристите моментално са съставили персонаж, оглеждащ се за вещи, които може да свие в чантата си, обаче се разчете като унизителен не само от украинците, а и като цяло от емигрантите от Източна Европа, които реагираха остро на излъчения епизод.

Сред разочарованите зрители с гневни коментари се нарежда и украинският културен министър, който споделя, че е верен фен на сериала, но въпреки това няма как да не се ядоса на стереотипния образ на Петра.

"В "Емили в Париж" имаме една карикатура на украинка, което е недопустимо и от друга страна, изключително обидно. Така ли се гледа на украинците в чужбина? Като на хора, които крадат, постоянно търсят нещо безплатно и се страхуват от депортиране? Това не е правилно", пише Ткаченко в публикацията си в Telegram.

Министърът е изпратил и официално протестно писмо до стрийминг гиганта Netflix, в което изрежда имената на талантливи артисти и спортисти от Украйна, доказващи по негово мнение, че страната отдавна не е гнездо за гангстерските образи на 90-те и техните "леки" жени.

"Въпреки това продължаваме да се борим с тези клишета", завършва Ткаченко в обръщението си.

От Netflix не го оставиха без отговор, но неочаквано за самия него, а вероятно и за самите украинци, официалната позиция за спорния епизод дойде от тяхна сънародничка - Наталка Якумович, един от продуцентите на шоуто. В социалните мрежи тя обяви, че застава на 100% зад образа на Петра от "Емили в Париж".

"Да, обидно е лошата героиня да е украинка, но не може лошите винаги да са от други националности. Щеше да е хубаво да е от Москва, а не от Киев, но не можем да получим всичко", на мнение е Якумова.

Не за първи път сериалът е обвиняван, че настъпва болните клишета на европейските националности с героите и сюжетните си линии и макар че от продукцията не са се извинявали за някое от сценарните си решения на първи сезон, са обещавали да обърнат внимание на част от критиките при писането на продължението.

Лично звездата на поредицата Лили Колинс е давала заявка, че ще има промени в епизодите от втори сезон, за да няма смутени зрители пред екраните, но поне за момента като че ли не спазва дадената дума.

"За мен като актрисата, която играе Емили, и като продуцент е важно да се вслушам във всички коментари и притеснения на хората. Живеем във време, когато, ако направиш нещо неморално, публиката веднага ще реагира, така че ще вземем предвид всички забележки на зрителите си и ще се фокусираме към разнообразието във втория сезон на "Емили в Париж", твърдеше Колинс пред британското издание на списание Elle.

Проблемите около сериала започнаха още миналата година с премиерните епизоди, когато много парижани усетиха, че типичният им шовинизъм и кокетност са хиперболизирани до предел, който едва ли не ги представя като негативните герои на историята, спъващи Емили на всяка крачка и пречещи ѝ да се адаптира към новия град.

"Честно казано, гледайки "Емили в Париж", няма как да не се почувстваш обиден. Авторите са решили да ни окарикатурят и не са пощадили нито едно клише. Дори и най-очевидното", пишеше френският филмов критик Шарл Мартен.

Но въпреки неодобрителните коментари за представения живот във френската столица, "Емили в Париж" се нареди сред най-гледаните сериали на Netflix и стигна до номинациите "Златен глобус". А ако се съди по стартовите серии от втория му сезон, налични в стрийминг платформата от началото на декември, има вероятност да повтори същия успех, нищо че ще остави някоя и друга засегната нация зад гърба си.

https://webcafe.bg/

5 Коментара

Да ви сера в устите

9 months before

Не съм гледал тази простотия, нямам и намерение да гледам нещо от клоаката Нетфликс, които пуснаха филм с "чернокожата" Клеопатра.

Коментирай

Помнещ

9 months before

Украинският министър на културата Олександър Ткаченко отдавна трябва да е наясно как се представят сънародниците му в чужбина. Те са нагли, арогантни, лъжливи, смятат, че всичко им е позволено, и че домакините трябва едва ли не да им прислужват. Гледах първи и втори сезон на сериала и не намирам нищо пресилено. Даже може да се каже, че героинята-украинка е представена със симпатия. Впрочем, защо на снимката над статията е поставена Лили Колинс, изпълнителката на главната роля, а не Дария Пан, украинката?

Коментирай

Николай

9 months before

Да се гледат подобни помии е нелепо и глупаво, но най-после се намери някой обективно да покаже украинските боклуци.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.