Зеленчук номер едно в Германия, а тук сме забравили колко е полезен

Произхождащ от Средиземноморието, се използва както като храна, така и като лечебно растение от векове

https://svobodnoslovo.eu/lyubopitno/zelenchuk-nomer-edno-v-germaniya-a-tuk-sme-zabravili-kolko-e-polezen/158557 SvobodnoSlovo.eu
Зеленчук номер едно в Германия, а тук сме забравили колко е полезен

Произхождащ от Средиземноморието, се използва както като храна, така и като лечебно растение от векове

Опитвали ли сте някога пащърнак? Това кореноплодно растение, покорило кулинарите на Европа, заслужава вашето внимание заради невероятно деликатния си вкус и впечатляващите си хранителни свойства.

Произхождащ от Средиземноморието, пащърнакът се използва както като храна, така и като лечебно растение от векове. Любопитен факт е, че в селскостопанския сезон 2011/2012 пащърнакът е избран за зеленчук на годината в Германия от Асоциацията за опазване на разнообразието на културите. В тази статия ще обясним защо е здравословен и ще разгледаме как можете да го включите в ежедневното си меню.

Пащърнакът е истински склад за хранителни вещества. Съдържа витамини, минерали и други биоактивни компоненти, като диетични фибри, витамин С, калий, фосфор, магнезий и желязо, които го правят не само вкусен, но и изключително полезен.

Той е не само ароматен корен, но и невероятно растение, пълно с изненади. Научно наречен Pastinaca sativa, той принадлежи към семейство Apiaceae, на което морковите и целината са роднини. За негова родина се смятат континентите   Европа и Азия, но поради своята непретенциозност и устойчивост на студ, успешно се култивира и в други части на света.

Коренът от пащърнак прилича на морков, но е по-дълъг, бял и има по-сладък вкус, доближаващ се до този на ореха. През пролетта растението украсява градините с жълтите си чадъровидни съцветия 

Този зеленчук е не само вкусен, но и впечатляващ и спокойно може да бъде вложен и като част от цветната градина. Заради мекия си и сладък вкус той е чудесна добавка към различни ястия, от супи до десерти. Но не само вкусът го прави толкова популярен – растението е ценно и със своите хранителни и лечебни свойства. И не е просто обикновен зеленчук, а мощен източник на хранителни вещества, които могат значително да подобрят здравето.

Пащърнакът е особено ценен за мъжете. Например, проучване от 2016 г., публикувано в списание Nutrition Neuroscience (Неврология на храненето), доказва, че той ускорява метаболизма и подобрява когнитивните функции 

Съдържа калий, който помага за регулиране на кръвното налягане и намалява риска от сърдечносъдови заболявания, според друго изследване от 2018 г., което е популяризирано в изданието Journal of Hypertension (Журнал за хипертония). Диетичните фибри в кореноплодните помагат и за спад в нивата на „лошия“ холестерол, както се потвърждава от данните, публикувани през 2017 г. в American Journal of Clinical Nutrition (Научно издание за клинично хранене). Това води до намаляване и на риска от сърдечносъдови заболявания, които често засягат мъжете.

Пащърнакът обогатява женския организъм с основни хранителни вещества, поддържа кожата и хормоналния баланс 

Витамин С в състава му е важен за синтеза на колаген, който подпомага поддържането на еластичността на кожата. Публикувано през 2014 г. в Journal of Clinical Pathology  проучване (Журнал по клинична патология), антиоксидантите в растението могат да намалят увреждането от свободните радикали и да забавят стареенето на кожата.

Съдържа диетични фибри, стабилизиращи нивата на глюкозата и хормоналния баланс, според друго изследване, разпространено от Nutrition Research (Хранителни изследвания) през 2015 г. Значението на фолиевата киселина в зеленчука за бременни и кърмещи жени е много голямо, тъй като насърчава развитието на феталната нервна система и помага за намаляване на риска от неврологични дефекти при новородени.

Растението помага в борбата с наднорменото тегло. Съдържа малко калории, но е богато на диетични фибри, което подобрява храносмилането и дава усещането за дълготрайна ситост, като същевременно контролира апетита. Според проучване, публикувано през 2013 г. в списание Appetite (Апетит), увеличаването на приема на диетични фибри прави контрола на теглото по-ефективен, затова пащърнакът е отличен избор, когато си правите план за отслабване.

Съдържанието на сложни въглехидрати осигурява енергия с бавно освобождаване, която предотвратява скока в нивата на кръвната захар и помага енергийните нива да се поддържат стабилни през целия ден. Това не само премахва глада между храненията, но изгарянето на калориите става по-ефективно и управлението на теглото се улеснява.

Полезен е за храносмилателната система, защото високото съдържание на диетични фибри подобрява чревната перисталтика и предпазва от запек. Според проучване от 2012 г., публикувано в Journal of Nutrition (Журнал за храненето), редовната консумация на този зеленчук балансира  микрофлората, улеснява смилането на храната и подобрява усвояването на хранителните вещества, като същевременно укрепва имунната система.

Антиоксидантите в растението играят важна роля в поддържането на здравето на стомашно-чревния тракт. Те могат да намалят възпалението в стомаха и червата и да понижат риска от заболявания като гастрит или синдром на раздразнените черва. Това се потвърждава и в публикация от 2-14 г. в Journal of Agricultural and Food Chemistry (Списание за селскостопанска и хранителна химия).

Зеленчукът има благоприятен ефект върху сърдечносъдовата система, поради съдържанието на калий, фолат и диетични фибри. Калият  е важен за поддържане на нормално кръвно налягане и, според статия в Journal of the American Heart Association (Издание на Американската сърдечна асоциация) от 2017 г., може да намали риска от инфаркти и инсулти чрез регулиране на кръвното налягане. 

Фолатите помагат за понижаване нивата на хомоцистеин в кръвта – високите му нива се считат за рисков фактор за сърдечносъдови заболявания. Проучване, публикувано в списанието Circulation (Кръвообращение) през 2014 г., потвърждава връзката между фолиевата киселина и намаления риск от сърдечни болести.  Диетичните фибри от пащърнак, както е показано в Journal of Nutrition (Вестник за храненето) през 2015 г., помагат за понижаване на нивата на LDL холестерол, предотвратявайки атеросклероза и други сърдечносъдови заболявания.

Източник: blitz.bg

 

5 Коментара

Иванова

3 days before

Колкото по полезен , толкова по безвкусен. Пащърнак и брашнени червей са идеална комбинация за умно-красивите.

Коментирай

Иванка

3 days before

Пащърнакът си е нормален зеленчук, полезен, като всеки един останал. И не, не е безвкусен, сложен като подправка (плюс останалите, които се слагат) в обикновен фасул, му придава един лек специфичен вкус точно на нещо вкусно. Вкъщи се сади в градината и се ползва, чак пък толкова забравен не е. И по магазините го има, така че който го знае и харесва, си го ползва.

Коментирай

Иванка

3 days before

Пащърнакът си е нормален зеленчук, полезен, като всеки един останал. И не, не е безвкусен, сложен като подправка (плюс останалите, които се слагат) в обикновен фасул, му придава един лек специфичен вкус точно на нещо вкусно. Вкъщи се сади в градината и се ползва, чак пък толкова забравен не е. И по магазините го има, така че който го знае и харесва, си го ползва.

Коментирай

Дедо

1 day before

Има райони където си го употребяват, Това че вие Не знаете, е минус.

Коментирай

Дедо

1 day before

Има райони където си го употребяват, Това че вие Не знаете, е минус.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.