Какво става в полицията?

https://svobodnoslovo.eu/komentar/kakvo-stava-v-policiyata/26277 SvobodnoSlovo.eu
Какво става в полицията?

Грижата за гражданите и за колегите трябва да е в основата на поведението и решенията на всички в МВР

Няма вицове за полицаи, всичко е истина, казваше чичо ми, докато си разказвахме поредния виц. От месеци обаче новините за полицаи не са смешни, а страшни. Трима служители загубиха живота си по време на дежурство през последните месеци, а други двама берат душа в тежко състояние. Инцидентите не са идентични, но показват, че не е висока цената на човешкия живот, още повече на служители на МВР. На другия полюс пък е изтеклата информация за корумпирани ченгета, заловени с подкуп.

Проблемите в Министерство на вътршните работи не са два-три и не са от вчера. Парите никъде не стигат, но множеството дейности (опазване на обществен ред, охрана при събрания на открито в населените места и на границата, противопожарна безопасност, борба с организираната престъпност, контрол върху движението по пътищата, разследване на извършени престъпления, домашно насилие, издирване на изчезнали хора и др.), които са възложени на ведомството, гълтат значителни ресурси (човешки, административни, финансови, логистични, аналитични, технологични, връзки с местни, чуждестранни и европейски партньори). Ниското възнаграждение на служителите повече от десетилетие доведе до сериозно текучество на служители. Това комбинирано с проблем, който създава напрежение в системата в последно време (има опити за неговото решаване) – заемането на ръководни и по-високо платени длъжности от пенсионирани служители (които вземат едновременно заплата и пенсия), демотивира допълнително служители на длъжности на по-ниски и средни нива. Не трябва да забравяме и умората на част от служителите, които се налага да работят в повече (извън допустимия извънреден труд), просто защото няма кой.

Ниските възнаграждения (в сравнение с други гилдии, напр. служители в службите за сигурност, следователи към окръжните прокуратури) и непредвидимостта в кариерното развитие са сред най-честите причини за корупция сред служителите на МВР. Стандартът на живот на някои ченгета не съответства на доходите им (жилище, превозни средства, екскурзии, притежаване на стоки на лукса) и това си личи.  Към тези причини може да се добави също така и усещането за „самота“ сред хората на терен и липсата на подкрепа от районно или областно ръководство при разкриване или превенция на трафик на хора, разпространение на класически или синтетични наркотици, битови кражби, лихварство и др.

На фона на тази сложна амалгама идват казусите, в които има косвена или пряка заплаха за живота на човек. Доста анализатори критикуваха поведението на полицаите при опитите за задържане на мигранти, които летят по българските пътища или се опитват да преминат държавната граница. Защо полицаите постъпваха и постъпват отговорно в действията си да заловят мигранти? На първо място, защото при тази специализирана дейност полицаите мислят задължително за живота и здравето на преследваните. Българските гранични полицаи и други служители в МВР не са допуснали (дано и занапред да е така!) случай на смърт сред мигрантите. Често се казва също така, че спирането на движещ се автомобил може да бъде предизвикано чрез спукване на гума (стрелба, шипове). Досега обаче не се зададе въпроса дали това не би застрашило живота на хората в автомобила. Особено ако автомобила лети с 200 км в час. Полицаите, на второ място, гарантират живота, здравето и правата и свободите на гражданите на територията на страната. Грижата за гражданите (и за колегите) трябва да е в основата на поведението и решенията на всички в МВР. За да не броим трупове на полицаи и да не правим благотворителни акции за сираци на загинали служители.

Автор: Доц. Наталия Киселова

https://trud.bg/

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.