ОТВОРЕНО ПИСМО от свещеник Васил Василев

https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/otvoreno-pismo-ot-sveshtenik-vasil-vasilev/171603 SvobodnoSlovo.eu
ОТВОРЕНО ПИСМО  от свещеник Васил Василев

☦️✍️ ОТВОРЕНО ПИСМО

от свещеник Васил Василев

🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬

До ръководството на bTV,

До българското общество,

До всички родители и млади хора на България

Приятели мои, уважаеми сънародници,

С дълбока болка и тревога пиша тези редове. На 1 септември 2025 г. стартира нов сезон на предаването "Ергенът: Любов в рая". Това, което беше представено като "рай", всъщност се оказа арена на разврат, на страсти и на духовна пустош.

Питам ви: какъв урок даваме на младите, когато им внушаваме, че любовта е съревнование, че щастието е пазар, че човешкото достойнство се измерва във външна красота и съблазън?

Какъв пример оставяме на учениците, на младежите и на децата ни, когато превръщаме човека в предмет, а сърцето - в монета за търг?

Като православен свещеник, като баща и като гражданин, аз съм длъжен ( имам това демократично и конституционно право! ) да кажа ясно: подобни предавания рушат морала, подкопават устоите на семейството и обезценяват истинската любов. Те не възпитават, а съблазняват. Те не учат на добродетел, а проповядват безнравственост.

Телевизиите носят отговорност пред народа. bTV трябва да осъзнае, че праймтаймът не е място за духовна отрова, а за просветление, за култура, за истина. Народът ни не бива да бъде хранен с блудкави спектакли, а с примери за честност, благородство и вяра.

Като духовник ви призовавам:

Към телевизиите: спрете да пропагандирате разврат и фалшиви идоли. Дайте трибуна на истинските ценности.

Към родителите: пазете децата си! Бъдете до тях, говорете с тях, защитавайте сърцата им от духовната отрова на екрана.

Към младите: не вярвайте на лъжата, че любовта е игра. Истинската любов е жертва, вярност и благословение.

Светото Писание ни предупреждава: "Не се съобразявайте с тоя век, но се преобразявайте чрез обновяването на ума си" (Рим. 12:2). Това е пътят - не към телевизионния "рай", а към истинския, вечния рай в Христа.

Нека кажем твърдо "не" на духовния разпад, който ни се предлага като забавление. И нека всички заедно изберем пътя на добродетелта, на чистотата и на любовта, която никога не отпада.

С най-добри чувства, вяра и молитва към Бога за всички ви! 🙏

Свещеник Васил Василев

9 Коментара

Майка

9 months before

Благодаря ви за позицията! Дано повече родители го прочетат и осъзнаят!

Коментирай

гост

9 months before

За всяка дума, отче, прав си, до болка си прав. Кухи шоу-та, т.наречени, кухи хора в тях, говорат с клишета, ръсят фрази и изрази от филми, не е сигурно дали четат книги, Ще ми каже някой, че не е задължително да ги гледам. Да, спрях да гледам, просто не стават за гледане. но, малки (10.12-13-годишни) ги гледат и подражават, коментират неща, които не разбират, но с думите и изразите от шоу-то. После много ще има да спорим кой крив и кой прав, визирам историята с учителя и 13-14 годишната, точно като спора за яйцето и кокошката ще е. Респект и дано прочуят в нова, бтв-то, но почти нямам надежда.

Коментирай

Поляков

9 months before

Къде са ония безделници с големите заплати от СЕМ? Простотия, мръсни мангали и педали, пияни и друсани простакеса. Това ни поднасят в най-гледаното време БТВ и НоваТВ. После защо обществото ни било разложено, децата безнравствени субекти.

Коментирай

Поляков

9 months before

Къде са ония безделници с големите заплати от СЕМ? Простотия, мръсни мангали и педали, пияни и друсани простакеса. Това ни поднасят в най-гледаното време БТВ и НоваТВ. После защо обществото ни било разложено, децата безнравствени субекти.

Коментирай

Целенасоченото опростачване

9 months before

продължава с пълна сила. Угасете телевизорите!

Коментирай

Иванов

9 months before

Поклон пред апела на този духовник. Жалко, че 35 години обработват младото поколение по такъв начин за да стигне моралът до тук. Това е гадна , мръсна ФАРИСЕЙЩИНА, на която трябва да се сложи край. Аз не гледам ТВ каналите отдавна, които наистина са духовни клоаки. Още гръцките философи Сократ и Платон са казали, че народът е като тесто и може да се форматира към добро , или към зло. Украина е жив пример, обработват и нас. Вярвам, че както народът ни не се подведе с престъпното ваксиниране, така няма да се подведе и с тази модерна отрова.

Коментирай

Реалист

9 months before

Разбира се, че духовникът е прав с всяка своя дума. Никога не съм гледала помията, наречена бълтарско риалити, мярнах рекламата. Само като видиш водещата, и ти става ясно какви са участниците - прости еднакви жени, доста грозновати при това, и дебели фитнесари.... Жалка картинка са тези телевизии!

Коментирай

Валентин Любенов

9 months before

Отче,целувам Ви ръка!! За съжаление,гласът Ви няма да бъде чут. Тези телевизии отдавна са се превърнали в инструмент за тотално опростачване на населението. А,има комисия по култура и медии в НС (с председател Тошко),има Министерство на културата,има СЕМ....

Коментирай

реално

9 months before

Папионката бори Русия, вместо да види, какъв упадък ни натресоха телевизиите (гледах до преди десетина години) и други медии в търсене на бързите пари, вкл. и от чужбина. Повсеместен упадък!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.