Брюксел загуби изборите в Полша.
Карол Навроцки, десен евроскептик,националист, подкрепян от опозиционната партия „Право и справедливост“ (ПиС), спечели президентските избори в Полша.
Това е повратна точка в политиката на Полша, включително в подхода ѝ към полско-украинските отношения.Навроцки, известен с това, че възприема „тръмпиански“ стил на политика, беше критикуван, че повтаря проруски наративи и тези заради противопоставянето си на членството на Украйна в НАТО.
Според Националната избирателна комисия на Полша Навроцки е събрал 50,89% от гласовете на втория тур на изборите на 1 юни, побеждавайки с малко либералния си съперник, кмета на Варшава Рафал Тшасковски.
Полша има парламентарна система, при която властта на президента е до голяма степен церемониална,но полският президент може да налага вето на закони, предложени от парламента и поради това изборите се следиха с особен интерес в Украйна, Русия, САЩ,както и в целия ЕС.
Стъжни се животът на Туск.
Президентът играе особено ключова роля във външните работи и е главнокомандващ на въоръжените сили.
Йордан Халачев
BELANDIN
1 day before
Брюксел все повеме и повече ще губи...защото и най простите хора разбраха, че хора като Урсула и онази никаквица Калас, Европа не може да дръпне и да устои на конкурентите от САЩ и Азия..?
Коментирай