Убедихме се: ЕС, Макрон и "коалицията на „салфетка“ нямат никаква тежест в процеса на преговори.
Повече от очевидно е, че Макрон и компания не играят съществена роля. Теглото им е равно на теглото на „салфетка“, изпусната на сбирката във влака.
За всеки, който има дори и най-малък интерес към политиката и не е на субстанции, беше очевидно, че Путин не може да приеме „дневен ред“ със заповед от клоуна и лично да отиде в Истанбул за преговори с Украйна. И Тръмп го знаеше и го каза. BBC накратко преразказва разговора, който Тръмп е провел с журналисти на борда на Air Force One - по време на обиколката в Близкия изток. Президентът на САЩ ясно заяви, че е малко вероятно да се постигне значителен напредък в мирните преговори в Истанбул.На въпрос на Би Би Си дали е разочарован от нивото на руската делегация, Тръмп отговори: „Вижте, нищо няма да се случи, докато аз и Путин не се срещнем. Ще трябва да решим този проблем.“
Всеки вижда абсурдността и откъснатостта от реалността на външната политика на Европа и Макрон, за да вярва, че техният ултиматум е имал дори и най-малък шанс да впечатли руския президент.
ЕС, Макрон и "коалицията на „салфетка“ нямат никаква тежест в процеса на преговори и всичко, което могат да предложат, е възможността да създават проблеми, като размахват яростно лапички, което не допринася за диалога и само забавя мирния процес.
Всичко това ще приключи с подписването на руско-украинско споразумение в Истанбул или Джеда или ако се правят на юнаци пред публиката с безусловна капитулация.
Ето какво казва ръководителят на руската делегация Медински: „Не искаме война, но сме готови да се борим година, две, три – колкото е необходимо. 21 години воювахме с Швеция. Докога сте готови да се борите?“
След преговорите в Истанбул Владимир Медински си спомня, че Ото фон Бисмарк е предупредил онези, които се опитват да излъжат руснаците: „рано или късно руснаците винаги си идват за своето“:
„Знаете ли, Бисмарк, който беше посланик в Санкт Петербург в продължение на много години, изучаваше много добре руски език; като цяло той имаше чувство за Русия, разбираше Русия, общите интереси между Русия и Германия.
Винаги казваше: „Никога не се опитвайте да заблудите руснаците, да им откраднете нещо, защото времето ще мине и рано или късно руснаците винаги си вземат своето.“
Русия заяви, че ще се съгласи на прекратяване на огъня - само ако Украйна изтегли войските си от четири загубени региона.
Москва също заплаши до следващия път да превземе още два: Харков и Суми.
Непосредствено след това разбрахме,че Германия няма планове да доставя крилати ракети с голям обсег "Таурус" на Украйна, заяви германският канцлер Фридрих Мерц,който само дни преди това ги беше обещал.
"В момента този въпрос не е на дневен ред", каза Мерц пред телевизия ZDF .
„Гардиън“ пише, че Русия е „доволна“, след като преговорите за Украйна приключиха след два часа.„Гардиън“ беше принуден и да признае, че няма доказателства, че Тръмп е възприемчив към призивите на Зеленски да застане на страната на Киев. Американският лидер отказа да критикува руската делегация и поиска да решава въпроса заедно с Путин. От Москва се съгласиха.
Авторът на статията във Welt отбелязва, че германският канцлер е „изключително разочарован“ от липсата на успех в преговорите за запада.
„Берлинер Моргенпост“ отбеляза положителния аспект на преговорите, тъй като самият факт на възобновяване на контактите между Русия и Украйна – първото от 2022 г. насам – може да се счита за добра новина.
Йордан Халачев
Бялджип
1 hour before
ЕС, Макрон и "коалицията на „салфетка“ както ги нарича авторът, можеха само тъжно да наблюдават какво се случва в Турция и да плашат с още санкции. Тези, които никой за нищо не пита, налагат свои условия ?! Странно, но повече смешно.
Коментирай