ТЕЖЪК РАЗКОЛ В ЕС?
Днес ръководителите на централтите банки и на финансови регулативни и контролни институции на 19 държави от Еврозоната се обърнаха с писмо до Европейската комисия във връзка с въвеждането на ревизирана регулаторна рамка Базел III за изискванията към банките.
В него те призовават въпреки кризата, причинена от Ковида, да се приложат и използват по-строгите стандарти за банковата сфера, договорени навремето и известни като “Базел III”.
"Непълното спазване на Базелската рамка не би било в интерес за Европа" - отбелязват банкерите във връзка с подготвянето на законодателна рамка за нея от ЕК.
Гуверньорът на нашата централна банка Димитър Радев също е подписал писмото.
.
По-интересното е от кого не е подписано писмото.
Изброявам държавите:
Дания
Румъния
Унгария
Финландия
Кипър
Франция
Люксембург
.
Следователно съществува блок, воден от основна европейска сила - Франция, в който е и основен финансов европейски център - Люксембург. Следователно съгласие не е постигнато нито в Еврокомисията, нито във върховния орган - Съвета на ЕС, нито в Европейската централна банка, която също е колективен орган на държавите от Еврозоната.
Спор за банковата европейска система и контролът върху нея е ключов и далеч по-важен от всякакви политически препирни, в колкото и да е шумни сензации да се превръщат в медиите..
За първи път виждаме и дълбок разлом между германската и френската позиция, които са сегашната основна ос на ЕС.
При това този разлом касае ПАРИТЕ. В тази връзка ще ви напомня за знаменития лаф, че "за каквото и да се говори, в крайна сметка става дума за пари".
Разбира се, караницата няма да продължи вечно, защото иначе ще е гибелна. Любопитен ще е изходът й - дали Базел ІІІ ще се приложи в пълна степен, както беше договорено навремето, или ще се направи някакъв компромис.
**** Лично аз считам, че 19-те държави са напълно прави в позицията си.
Григор Лилов